چرا بیرق مخالفان در ننگرهار بالا شد؟

4556در حالی که بیشتر جوانان کشور به دلیل ناامنی و نبود کار، کشور را ترک کرده و راهی اروپا می شوند، شماری از دانشجویان دانشگاه ننگرهار در اقدامی قابل توجه، بیرق های سفید طالبان و سیاه داعش را در مرکز شهر بالا کردند.

از ماه ها پیش از جلب و جذب جوانان ننگرهار در چند ولسوالی و نواحی شهر جلال آباد به گوش می رسید و بارها داعشیان در مناطقی از ننگرهار ناامنی ایجاد کرده و شماری را نیز به قتل رساندند.

اما این رویکردهای داعش و مخالفان در ننگرهار، هیچ اقدام قابل توجه از سوی حکومت را به دنبال نداشت و تنها به عملیات بدون نتیجه اکتفا شد.

حال، گویا حضور داعش و مخالفان و نفوذ آنها در علمی ترین مرکز تحصیلی ننگرهار بیشتر به چشم می آید و دانشجویان دانشگاه ننگرهار در ملا عام بیرق های داعش و طالبان را بالا کرده و از حضور آنها به صورت رسمی خبر دادند.

در این رابطه، احمدضیا عبدالزی، سخنگوی والی ننگرهار به خبرگزاری خاورمیانه گفت :«این رویداد کاملا بر خلاف اطلاع قبلی دانشجویان صورت گرفته است.»

به گفته وی، در ابتدا دانشجویان به مقام های محلی گفته بودند که برای حل مشکلات شان در دانشگاه، دست به مظاهره می زنند؛ اما عملکرد آنها به دلایل نامعلوم تغییر کرد.

عبدالزی اظهار داشت که شماری از نفوذی ها، با استفاده از فرصت بیرق های طالبان و داعش را بالا کرده و از این دو گروه حمایت کردند.

منبع افزود که پولیس و مقام های امنیتی به زودترین فرصت از ادامه تحرکات دانشجویان جلوگیری کردند؛ اما روند تحقیقات در این رابطه به شکل جدی آغاز شده است.

سخنگوی والی ننگرهار تصریح کرد که برای تحقیقات، رئیس دانشگاه نیز جهت همکاری فراخوانده شده تا به زودترین فرصت، عاملین و علت اقدام دانشجویان مشخص شود.

در عین حال، حضرت حسین مشرقیوال، سخنگوی فرماندهی پولیس ننگرهار به خاورمیانه گفت که پولیس تلاش دارد تا عاملین این قضیه را بازداشت کند.

اما منبع تصریح کرد که دیگر به ادامه این روند در ولایت ننگرهار اجازه نخواهند داد و با هرگونه اعمال مشابه به شدت برخورد می شود.

وی در مورد اینکه چرا در زمان انجام این رویکرد از سوی دانشجویان، کسی بازداشت نشده؛ اظهار داشت که این رویکرد از سوی افرادی صورت گرفته که مربوط به یک نهاد دولتی است و باید از طریق راه های کشفی، عامل اصلی آن بازداشت شود.

بنابر اظهارات منبع، تا حال هیچ شخصی در این رابطه بازداشت نشده و اقدامات کشفی به شدت جریان دارد.

حال سوال این است که آیا این اقدام دانشجویان دانشگاه ننگرهار چه توجیهی دارد و آیا عدم اقدام قاطعانه حکومت با عاملین این رویداد، می تواند زمینه برای دیگر تحرکات این چنینی را فراهم کند؟

در این رابطه، مجلس سنا نیز ابراز نگرانی کرده است.

محی الدین منصف رییس کمیسیون تقنین مجلس سنا در نشست عمومی اظهار داشت که تنها رییس دانشگاه ننگرهار مقصر نیست و تمام مسوولان مقصرند.

به گفته وی، والی و مسوولان نهادهای امنیتی هم مقصر هستند؛ زیرا وقتی چنین موضوعی در یک نهاد آکادمیک مطرح می شود؛ از آنجا به سایر دانشگاه ها، مکاتب و مساجد نشات خواهد کرد.

در همین حال، مجلس سنا به کمیسیون های مربوط هدایت داد تا موضوع را به صورت جدی رسیده گی کرده و مسوولان مربوط را به مجلس سنا فرا بخواند.