پولیتیکو: ایران، روسیه و سوریه داعش را شکست دادند

یک رسانه آمریکایی با انتقاد از راهبرد دولت قبلی و فعلی دولت آمریکا، تحلیلی درباره نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در شهر سوچی نوشت که راهبرد حساب‌شده تهران، مسکو و دمشق برنده جنگ در سوریه شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، پولیتیکو نوشته است: دونالد ترامپ شش ماه بعد از صدور دستور حمله به یک پایگاه نیروی هوایی دولت سوریه بیش از پیش به یک ناظر در تحولات سوریه تبدیل شده، در حالی که رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین سر رشته امور را در شکل‌دهی به سوریه‌ی پس از جنگ به عهده گرفته است.

براساس این گزارش، در شرایطی که معارضان سوریه تا اندازه زیادی از پا درآمده‌اند و داعش از بخش‌های اعظم خاک سوریه بیرون رانده شده است، مقام‌ها و کارشناسان آمریکایی می‌گویند سوریه اکنون به صحنه جدال میان قدرت‌های منطقه‌ای برای کسب نفوذ تبدیل شده است.

ایلان گلدنبرگ، مقام سابق آمریکایی می‌گوید: پیروزی ترامپ در سوریه، تا ندازه ای تقصیر اوباما و تا اندازه ای هم تقصیر ترامپ است.

پولیتیکو نوشته است: ترامپ اهمیتی به این موضوع نخواهد داد چرا که او در محافل خصوصی گفته است اوباما آمریکا را در سوریه با شکست مواجه ساخت.

این دیدگاه در تصمیم چند ماه  پیش ترامپ برای لغو برنامه محرمانه سیا جهت تسلیح معارضان مسلح سوریه نمایان شد.

اما ترامپ دست‌کم هنوز یک مأموریت ناتمام در سوریه دارد و آن جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه است. اما به نوشته پولیتیکو، دولت او تا کنون موفقیتی در ایجاد شکاف میان مسکو و تهران نداشته است.

پاوئل سالم، معاون اندیشکده خاورمیانه گفت: کاملاً آشکار شده که حرکت حساب‌شده اسد- پوتین و  ایران تقریباً پیروزی کامل در سوریه را از آن خود کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *