سرطان ۲۱, ۱۳۹۹

پناهنده گان قانونی افغانستان تا سال 2017 در پاکستان می مانند

بر اساس توافق سه جانبه افغانستان، کمیشنری سازمان ملل متحد و پاکستان، مدت اقامت پناهنده گان قانونی و ثبت نام شده در پاکستان تا اخیر سال 2017 تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این توافق در نشست شب گذشته سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین افغانستان، عبدالقادر بلوچ، وزیر امور مناطق مرزی و مهاجرین پاکستان و ایندریکا راتواته، نماینده کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در اسلام آباد به دست آمد.

بر اساس این توافق، تنها آن پناهندگان افغانستان می توانند تا اخیر سال 2017 در پاکستان حضور داشته باشند که در فهرست کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ثبت شده و به عنوان پناهندگان قانونی و ثبت نام شده شناخته می شوند.

در عین حال، کمیشنری سازمان ملل در مورد شهروندان افغانستان مقیم در پاکستان که در فهرست یادشده ثبت نشده اند، هیچ تعهدی ندارد.

این در حالی است که اسلام آباد به تازه گی تصمیم گرفته است که ورود شهروندان افغانستان بدون ویزا به پاکستان را ممنوع کند.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین و عودت کننده گان کشور، حدود 700 هزار تن از مهاجران افغانستان در جریان سال گذشته میلادی، خاک پاکستان را ترک کرده اند و طبق آمار رسمی سازمان ملل، هم اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار شهروند افغانستان به صورت ثبت نام شده و قانونی و 600 هزار نفر نیز به صورت غیرقانونی در پاکستان حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *