پدر معنوی تروریسم در سن ۷۸ سالگی در زندان درگذشت

19 فوریه 2017

مسئولان امریکایی اعلام کردند، “عمر عبدالرحمن” که از وی به عنوان “پدر تروریسم افراط‌گرایانه” یاد می‌شود در سن ۷۸ سالگی در زندانی در ایالت «کارولینای» شمالی امریکا درگذشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل شبکه اسکای نیوز عربی، عمر عبدالرحمن مصری الاصل نابینا جمعه (۲۹ دلو) در زندان در گذشته است.

براساس این گزارش « عمر عبدالرحمان» سال‌ها به عنوان پیر و مراد جریان‌های تروریستی شناخته شده یکی از اولین رهبران دینی بود که از مبارزات مسلحانه دفاع کرد و به نوعی پایه‌گذار اقدامات افراط گرایانه مسلحانه با انگیزه دینی و مذهبی بود.

فتواها و سخنرانی‌های عمر عبدالرحمن مصری الاصل که نابینا بود و در سال‌های متمادی بر صندلی چرخدار می‌نشست، در دهه ۹۰ قرن گذشته به ایجاد یک سلسله گروه‌های مسلح افراط‌گرا علیه دولت مصر شد که دست به ترور ده‌ها تن در مصر و خارج آن زدند. او همچنین تاریخی طولانی در دشمنی و مخالفت با دولت‌های محتلف این کشور داشت.

او در زمان جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهور اسبق مصر به مدت ۸ ماه در زندان بود و بعد از ترور انور سادات در سال ۱۹۸۱ نیز به مدت سه سال زندانی شد که در نهایت از دست داشتن در ترور سادات تبرئه و آزاد شد.

عمر عبدالرحمن که مدتی در عربستان سعودی نیز درس دین می‌داد، پس از تنگ شدن عرصه بر او در مصر راهی سودان شد و در تمام این دوران خانه و محل سکونت وی محفلی برای افراط گرایانی بود که استفاده از سلاح برای رسیدن به خواسته‌های خود را به راحتی توجیه می‌کردند.

آنگونه که دولت امریکا اعلام کرده عمر عبدالرحمن از دیابت و بیماری شریان کرونری رنج می‌برده و بعد از تحمل ۱۰ سال از حبس ابد خود در ایالت کارولینای شمالی، روز جمعه در زندان فدرال این ایالت درگذشت.

عمر عبدالرحمن در سال ۱۹۹۰ و در حالی که نام او در فهرست “افراد مرتبط با تروریسم” وزارت خارجه امریکا بود توانست ویزای ورود به ایالات متحده را بگیرد و یکسال بعد از آن نیز توانست با دریافت گرین کارت اقامت کامل آمریکا را نیز به دست بیاورد.

عمر عبدالرحمن در امریکا نیز توانسته بود افراط گرایان را به دور خود جمع کند و حضور او در امریکا همزمان شد با ترور چند تن از شخصیت‌های مخالف افراط گرایی در آمریکا و خاورمیانه. پیروان او در خاورمیانه نیز همچنان به خطبه‌ها و سخنانش به عنوان راه گشای خود برای انجام اقدامات افراط گرایانه استفاده می‌کردند.

دولت ایالات متحده در سال ۱۹۹۲ گرین کارت عمر عبدالرحمن را باطل کرد و پس از انفجار یک کامیون بمب‌گذاری شده در مقابل مرکز تجارت جهانی در ۱۹۹۳ امریکایی دریافتند که آنها نیز از اندیشه‌های افراط گرایانه دور نیستند و بعد از گذشت چهار ماه از این حادثه او را بازداشت کردند و همراه با چند تن از پیروانش در ۱۹۹۵ به اتهام دست داشتن در انفجار مقابل ساختمان تجارت جهانی و چند مورد ترور و نیز داشتن برنامه برای انفجار در مقابل دفتر سازمان ملل و برخی دیگر از ساختمان‌های حساس در آمریکا متهم شد.

وی همچنین به تلاش برای کشتن حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر و چند چهره یهودی سرشناس در امریکا متهم بود که بعد از ۹ ماه او و ۹ تن از همراهنش در ۴۸ اتهام از ۵۰ اتهامی که علیه‌شان مطرح بود، گناه‌کار شناخته شدند و برای اولین بار در امریکا راهی زندان شد.

۷۸ سالگی

پدر تروریسم

درگذشت

زندان امریکا

عمد عبدالرحمن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.