وضعیت بد پناهجویان افغان در اردوگاه های یونان

۱۹ سنبله ۱۳۹۵

بسیاری از مهاجران افغانستانی در اردوگاه های یونان در وضعیت بلاتکلیفی ماندن یا بازگشت به کشوربه سرمی‌برند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، یورو نیوز گزارش داد که چند کیلومتر دورتر از مناظر خیره‌کننده شهر آتن شماری از اهالی افغانستان در این جا جمع شده‌اند تا برای یکی از هموطنان جوانشان که به تازگی در افغانستان جان خود را از دست داده، سوگواری کنند.

مرد جوانی که متقاضی پناهندگی بوده، پس از بازگشت به افغانستان توسط نیروهای طالبان کشته شده است.

یکی از هموطنان می‌گوید که امشب برای عزاداری به اینجا آمده است.

وی گفت: افغانستانی‌ها در اینجا جمع شده‌اند تا یاد تمام کسانی را که در افغانستان شهید می‌شوند را گرامی بدارند.

پیر و جوان در اینجا جمع شده‌اند تا برای قربانیان حملات خشونت آمیزی – که هر روز در افغانستان رخ می دهد- عزاداری کنند. کشوری که رسماً در شرایط جنگی نیست اما افغانها جز3 ملیتی قرار دارند که بیش از بقیه کشورها در اروپا درخواست پناهندگی ارائه داده‌اند.

در مکانی آمده‌ایم که قبلا فرودگاه بین‌المللی «الینیکون» بود. در نزدیکی محلی که برای بازی‌های المپیک آتن در سال 2004 ساخته شد. در ساختمان‌های متروک در اینجا 4 هزار پناهجوی افغانستانی زندگی می‌کنند.

برخی از خانواده‌ها هم در چادرهای کوچک در داخل و خارج محوطه فردوگاه بین‌المللی سابق اسکان کرده‌اند. تازه، زن بیوه‌ای که به همراه 6 فرزندش ابتدا به ایران پناه برد یکی از آنها است.

وی و خانواده‌اش در سال جاری وارد یونان شدند. اما به دلیل طولانی شدن کارهای اداری، هنوز نتوانسته است که درخواست پناهندگی خود را ارائه کند.
وی بدون این که پول یا غذایی داشته باشد، باید درباره بازگشت به افغانستان تصمیم بگیرد. با وجود این که همچنان وحشت زده است.

احتمال بازگشت آنها به افغانستان، با خشم فرزند بزرگش روبرو شده است که می‌گوید برگشتن آنها به افغانستان ممکن است به قیمت جان آنها تمام شود.

در پارکی که در نزدیکی محل اقامتش قرار دارد، تازه تلاش می‌کند با صحبت کردن با پسرش وی را به برگشتن به افغانستان راضی کند. هرچند نسبت به دشواری‌های این تصمیم هم آگاه است.

با خروج آنها از ایران، پرونده پناهندگی‌اشان در این کشور هم باطل شده است. پس راه بازگشت به ایران هم بسته شده است.

با فرارسیدن شب، ما در مرکز شهر آتن با تازه و فرزندانش دیدار کردیم. سازمان بین‌المللی مهاجران به آنها گفته که بر اساس برنامه بازگشت داوطلبانه، آنها به کابل بازگردانده می شوند.

این گزارش می‌افزاید:چون که این شهر، منطقه‌ای امن محسوب می‌شود. اما حالا آنها نگران بازگشت به زادگاهشان در ولایت «بغلان» هستند. جایی که هنوز طالبان در آن حضور پررنگی دارد.

«یوسف» – که او هم اهل افغانستان است – از 13 سال قبل در آتن ساکن شده است. وی در این شهر کار می کند اما مثل خیلی از افغانستانی‌های دیگر ساکن اینجا، پرونده پناهندگیش رد شده است. یکی دیگر از دوستان افغانستانی یوسف نیز همین مشکل را دارد.

یوسف سال‌ها است در یونان زندگی کرده اما اخراج از این کشور همچنان وی را تهدید می‌کند. مشکلی که از 13سال قبل که وی افغانستان را ترک کرد همواره با وی بوده است.

وی منتظر آخرین جلسه دادگاه برای بررسی پرونده پناهندگی‌اش است؛ جلسه‌ای که ممکن است به اخراجش منتهی شود.

یوسف می‌گوید: «به هیچ وجه امکان برگشت من به افغانستان وجود ندارد. چرا؟ چون بازگشت من کاملاً بر خلاف قوانین است.

به نظر می رسد قانون فقط برای کسانی نوشته شده که داخل پارلمان هستند و پست و مقامی دارند. کسانی که پشتشان به زور و قدرت گرم است. بقیه مردم به هیچ وجه امنیت ندارند.

سوال‌های این پناهجویان بسیار ساده است: آیا مرز باز می شود؟ آیا آنها در تلاش بعدی برای ارائه درخواست پناهندگی موفق می‌شوند؟ چطور ممکن است که این همه مدت از خانه و کاشانه خود دور باشند اما هیچ نظامی برای حمایت از آنها وجود نداشته باشد؟ آنها به کمک فوری نیازمند هستند.

اردوگاه

افغانها

پناهجویان

وضعیت بد

یونان


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.