وزیر داخله: افغان ها در سال 2014 صاحب کشور خود میشوند

۱۲ جدی ۱۳۹۲

ˈمحمد عمر داوود زی، وزیر داخله کشور با استقبال از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، گفت: افغان ها در سال 2014 مالک کشور خود خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، ˈمحمد عمر داوود زیˈ وزیر کشور افغانستان عصر روز گذشته (چهارشنبه) در جمع افسران دانش آموخته افغان، نگرانی ها را در باره آینده افغانستان بی اساس دانست و گفت مردم افغانستان در سال 1919 آزادی خود را بدست آوردند و در سال 2014 صاحب اصلی کشور خود می شوند زیرا در این سال مسئولیت های رهبری، امنیتی و اداری را به طور کامل نیروهای افغان بر عهده خواهند گرفت.

وزیر داخله، نیروهای افغان را توانمند توصیف کرد و گفت: پس از خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان تمامی مسئولیت های امنیتی و اداری به عهده خود ما قرار خواهد گرفت و نگرانی از عواقب خروج نیروهای بین المللی بی مورد است زیرا همانگونه که اجداد و نیاکان ما این کشور را حفظ کردند ما نیز قادر به حفظ کشورمان هستیم.

هر چند غربی ها و امریکا امضای سریع پیمان امنیتی کابل – واشنگتن را برای امنیت افغانستان و حفظ دست آوردهای کابل در سالهای گذشته ضروری می دانند و تهدید کرده اند در صورت عدم امضای این پیمان افغانستان را ترک و کمک های خود را به کابل قطع خواهند کرد، اما مقامهای همواره اعلام کره اند که نیازی به نظامیان خارجی ندارند.

امریکا و شماری از کشورهای غربی که خواستار ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان و ایجاد پایگاههای نظامی امریکایی در افغانستان هستند، ادعا می کنند با خروج نظامیان خارجی از افغانستان، این کشور بار دیگر درگیر جنگ داخلی و ناآرامی های گسترده خواهد شد.

سال 2013 که تنش در روابط کابل – واشنگتن بر آن سایه انداخته بود در حالی به پایان رسید که رئیس جمهور کرزی، بدون توجه به ضرب الاجل کاخ سفید برای امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن بر شرایط خود پافشاری کرد و تسلیم فشارهای امریکا نشد و پیمان امنیتی دو کشور را امضا نکرد.

حامد کرزیˈ رییس جمهوری افغانستان در دیدار چندین مقام امریکایی و از جمله ˈسوزان رایسˈ مشاور امنیت ملی امریکا که در سفر غیرمنتظره 3 روزه برای گفت وگو با مقامهای افغان وارد کابل شد، برای چندمین بار شروط افغانستان در خصوص امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن را به مقامهای امریکایی تکرار کرد.

افغان ها ،

صاحب،

کشور ،

وزیر داخله


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.