وزیر خارجه انگلیس، خواهان راه حل سیاسی برای بحران یمن شد

01AB8669-B48E-41EF-995C-753FF062641C_cx0_cy4_cw0_w987_r1_s_r1فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا  در سخنان جدید خود بر ضرورت استفاده از راه حل سیاسی تاکید کرده است، وی اعتقاد دارد  که توافقی قابل اجراست که  مشتمل بر صلح و مشارکت ملی باشد، وی همچنین اشاره نمود که دولت ریاض صلاحیت لازم را در اختیار ندارد و  نماینده همه گروه ها نیست.

این اظهارات به حدی برای مزدوران گران تمام شد که وی در سخرانی های بعدی سعی کرد برای  تبرئه نیروهای متجاوز به  موضوعات اقتصادی به هدف فشار وتحمیل دستورهای خارجی بر مردم یمن بپردازد. در حالی که هنوز در صحنه یمن شاهد جنگ هستیم، عربستان به دنبال راه حلی غیر از جنگ نیست و همزمان با رنج یمن از طولانی شدن جنگ، مذاکرات کویت به علت سازش ناپذیری هیئت عربستان به جایی نرسیده است، در این وضعیت سخنان جدید وزیر امور خارجه بریتانیا فیلیپ هاموند  شوکی به حکومت سعودی است و وضعیت بد عربستان در یمن را نشان می دهد .

با گذشت بیش از ۱۴ ماه از تجاوز وحشیانه بی رحمانه و مقاومت مردم یمن وشجاعت ارتش ونیروهای مردمی یمن، حال هاموند عدم امکان راه حل نظامی را درک کرده است. وی  در حالی بر نیاز به یک راه حل سیاسی با توجه به توافق صلح و مشارکت  اصرار می ورزد که تجربه نشان داده این کشورها سیاست های متناقض دارند و دوست دارند که اوضاع در یمن  خرابتر شود فقط و فقط  برای منفعت خودشان .

هاموند بدون در نظر گرفتن کودتای مزدوران بر توافق صلح و مشارکت به دستور مستقیم از عربستان،  می گوید  برای جلوگیری از هر گونه عملیات نظامی اضافی در یمن نیاز به بازگشت به شرایط توافق است، وی گفت: ریاض صلاحیت لازم را در اختیار ندارد و نماینده همه گروه ها نیست.

هاموند اکنون با هشدار فروپاشی اقتصادی فقط قصد دارد به هدف فشار آوردن بر مردم یمن آنها را آماده قبول دستورات و شرایط کند.  بلکه می شود از این سخنان نتیجه بگیریم که انگلیس در حال تلاش برای تبرئه نیروی متجاوز  به یمن است که خود انگلیس نیز یکی از مهمترین ارکان این حملات بوده است و پایه های قتل و کشتار در یمن طی ماه های گذشته شده است. به این واسطه مردم یمن آگاه تر می شوند و معنی سخنرانی های این سیاستمداران را بهتر می فهمند.

Author