وزارت داخله در آزمون پاکسازی «هودخیل» موفق خواهد شد؟

هودخیل یکی از محله‌های است که سال‌هاست حکومت‌های مرکز بالای این منطقه حاکمیت  نداشتند و یا نخواستند داشته باشند و این محله شده است پناه گاه هراس افگنان، قاچاق‌بران و جنایت کاران حرفه‌ای، همچنان این محله سال‌هاست پول برق خود را در اکثر جاهای این منطقه تحویل نمی‌کنند.

روز چهارشنبه پولیس کابل در یک اقدام امنیتی دوکان‌ها که مواد نشه‌آور به فروش می رساند را بسته کردند و یک مقدار زیاد مواد مخدر و مشروبات الکولی را بدست آوردند و به گفته نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت امور داخله از منطقه بنایی کابل به مقدار ۱۲۰ لیتر الکول و مواد مخدر بدست آمده است.

یک روز بعد از این کار پولیس کابل،  شراب فروشان این منطقه در همکاران با اوباش‌های هودخیل تظاهرات راه اندازی کردند و این تظاهرات به خشونت گراید و یک رنجر را آتش زدند و در نتیجه این خشونت هر دو طرف دست به اسلحه بردند و این اوباشان و شراب فروشان بالای پولیس تیر اندازی کردند که در نتیجه حسین نام سرگروه این تظاهرات کننده گان و یکی از کسانی که چندین پرونده جرمی دارد زخمی می‌شود.

ساعت ۸:۴۵ شب پنج شنبه بعد از اینکه تظاهرات تا جای خاموش شد یک حمله کننده انتحاری خود را نماینده مظاهره کننده ها معرفی کرد و همین که داخل جمع از منسوبین پولیس شد مواد انفجاری همرای خود را منفجر ساخت و شماری زیاد از نیروهای امنیتی را کشت و زخمی ساخت.

بحث این جاست که حمله کننده انتحاری در چند ساعت محدود نمی تواند از آن سوی مرز به این جا بیاید پس بی گمان که واسکت‌های انتحاری در نزدیکی محل انفجار موجود بود که این انتحاری توانسته به آن دست بیابد.

همین نگرانی را وزارت داخله نیز دارد و معاون سخنگوی این وزارت گفت که این پرسش نزد ما است که چطور در این مدت کم انتحاری خود را به این محل رسانده است.

پرسش دیگر این است که شراب فروشان بنایی سال‌هاست در این فعالیت دارد و نهادهای امنیتی از وجود این بازار مواد مخدر فروشی آگاه است اما چرا هیچ اقدام نکرده اند و بعد از این که در مقابل شان اقدام شده است چطور توانسته اند با پولیس کابل برخورد کنند کی پشت این ماجرا ایستاده است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان به این باور اند که دو تن از وکلای پارلمان در این قضیه دست دارند و این حرف را وزارت داخله نیز تایید می‌کند که زورمندان پشت این قضیه ایستاده اند ولی بحث وکلای پارلمان را رد می‌کند.

همچنان گفته می‌شود که در مدارس این محله ضدیت با نظام، دستاوردهای دموکراتیک و همکاران بین المللی افغانستان آزادانه تبلیغ می‌شود.

حال بر فرماندهی امنیه کابل و وزارت داخله افغانستان است که با این مردم چه‌گونه برخورد می‌کنند؟ آیا وزارت داخله از این آزمون موفق بدر خواهد شد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *