اسد ۲۲, ۱۳۹۹

واکنش پاکستان به اظهارات وزیر خارجه امارات

همزمان با تداوم حملات هوایی خونین عربستان به یمن، پاکستان از امارات به علت محکوم کردن رای‌گیری اخیر قانون‌گذاران پاکستانی درباره مداخله نکردن در درگیری‌های یمن به شدت انتقاد کرده است.

همزمان با تداوم حملات هوایی خونین عربستان به یمن، پاکستان از امارات به علت محکوم کردن رای‌گیری اخیر قانون‌گذاران پاکستانی درباره مداخله نکردن در درگیری‌های یمن به شدت انتقاد کرده است.

چودهری نثار علی خان، وزیر داخله پاکستان روز یکشنبه در بیانیه‌ای از ابوظبی به علت «تهدید کردن» اسلام آباد انتقاد کرد.

وی گفت: اینکه یک وزیر اماراتی پاکستان را تهدید می‌کند نه تنها کنایه‌آمیز بلکه تامل برانگیز است. اظهارات این وزیر اماراتی طبق اصول روابط بین‌الملل با تمامی هنجارهای رایج دیپلماتیک به شدت مغایرت دارد.

اظهارات این مقام پاکستانی در واکنش به سخنان انور محمد گارگاش، وزیر امور خارجه امارات مطرح شد که رای‌گیری پارلمان پاکستان درباره بحران یمن را اقدامی متناقض و خطرناک خواند و به اسلام آباد هشدار داد برای اتخاذ آنچه که «موضعی مبهم» در قبال این مساله خواند بهای سنگینی خواهد پرداخت.

پارلمان پاکستان ۱۰ اپریل قعطنامه‌ای را تصویب کرد که از اسلام‌آباد می‌خواهد در قبال درگیری‌ها در یمن بی‌طرف باقی بماند و درخواست عربستان سعودی برای پیوستن به حملات هوایی مرگبار به یمن را رد کرد. این قطعنامه که به اتفاق آرا به تصویب رسید همچنین از تمامی طرف‌های درگیر در یمن می‌خواهد به درگیری‌های خونین پایان دهند و این مساله را از طریق گفتگو حل و فصل کنند.

در تحولی دیگر، صالح بن عبدالعزیز بن محمد الشیخ، وزیر امور مذهبی عربستان یکشنبه شب وارد پاکستان شد.

با وجود رد درخواست ریاض برای مداخله نظامی در یمن از سوی اسلام آباد، وزیر امور مذهبی عربستان اقدام پارلمان پاکستان را موضوعی داخلی توصیف و تاکید کرد روابط دو کشور بسیار مستحکم است.

تهاجم نظامی عربستان علیه یمن ۲۶ مارچ بدون مجوز سازمان ملل در تلاش برای بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی، رییس جمهور فراری یمن و متحد نزدیک ریاض آغاز شد.

صدها غیرنظامی از جمله تعدادی زن و کودک در این حملات کشته و هزاران نفر دیگر نیز زخمی شدند.