واکنش وزارت خارجه ایران به سخنان بن سلمان در باره آیت الله خامنه ای

۴ قوس ۱۳۹۶

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در اظهاراتی کم سابقه، آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی ایران را «هیتلر جدیدی» نامید که در خاورمیانه ظهور کرده ‌است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، جمهوری اسلامی با اکثریت شیعه و عربستان سعودی با اکثریت اهل سنت وهابی، در بحران‌های سیاسی و نظامی منطقه، در رویاروی یکدیگر قرار گرفته‌اند. این رویارویی پس از بهار عربی و خصوصا دخالت عربستان در یمن وارد فاز جدیدی شد.

اما پس از به قدرت رسیدن بن سلمان تنش لفظی رهبران دو کشور به بالاترین سطح خود رسید.

تا جایی که ولیعهد عربستان سعودی در گفت‌وگو با نیویورک تایمز ضمن دیکتاتور خواندن آیت‌الله علی خامنه‌ای، گفته است: «درسی که از اروپا آموختیم این است که مماشات نتیجه نمی‌دهد. ما نمی‌خواهیم که هیتلر جدید در ایران آنچه را در اروپا رخ داد در خاورمیانه تکرار کند.»

او همچنین مجددا انقلاب اسلامی ایران را عامل «تحولات منفی در منطقه و کشورش قلمداد کرد» و گفت: «پس از وقوع این انقلاب، حکومتی با عقایدی افراطی و برای پیشبرد بنیادگرایی اسلامی در ایران روی کار آمد که در نظر داشت این انقلاب را به سایر کشورهای منطقه صادر کند. به گفته او، عربستان سعودی نیز که راه درست مقابله با این تهدید را نمی‌دانست، متقابلا از نگرش سنتی خود نسبت به اسلام که نگرشی معتدل بود فاصله گرفت و به بنیادگرایی گرایش یافت و در رقابت با ایران، به صدور اسلامگرایی افراطی روی آورد که نتیجه آن حمایت از گروه‌های تندرو مانند طالبان بود.»

اندکی بعد از سخنان بن سلمان، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ولیعهد عربستان‌سعودی را «ماجراجو»‌ نامید که با «اشتباهاتش، هم‌پیمانان سنتی آن کشور را نیز به «زحمت و تکاپو» انداخته است.

قاسمی سپس به محمد بن سلمان توصیه کرد: «اینک که به فکر الگوبرداری از مشی و رفتار دیکتاتور های معروف منطقه افتاده است، اندکی تامل و تفکر نموده و قدری هم به سرنوشت محتوم آنها در سالیان اخیر بیندیشد».

به گفته قاسمی سخنان ولیعهد عربستان «ناپخته، ناسنجیده و سخیف» بوده است. او تاکید کرد چنین رفتار و سخنی باعث شده «کسی در جهان و عرصه بین الملل اعتباری برای این گونه سخنان وی قائل نشود.»

آیت الله خامنه ای،

بن سلمان،

هیتلر،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.