واکنش ها در قطع روابط ديپلماتيک عربستان با ايران

۱۴ جدی ۱۳۹۴

daesh.ir-572570742652-saudi-iran-mapعادل الجبير، وزير امور خارجه آل سعود شب گذشته در یک کنفرانس خبری از قطع روابط ديپلماتيک عربستان سعودی با جمهوری اسلامی ايران خبر داد و این امر واکنش های زیادی را در کشورهای اروپایی از جمله امریکا به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وزیر امور خارجه عربستان در این کنفرانس خبري مدعي شد قطع روابط دیپلماتیک کشورش با جمهوری اسلامی ایران پس از هجوم به نمايندگي هاي سعودي در تهران و مشهد ايران صورت گرفته است.

همچنین الجبير از همه کارمندان نمايندگي هاي ديپلماتيک جمهوری اسلامی ايران در سفارتخانه، کنسولگري و دفاتر وابسته به آنها خواست که تا ۴۸ ساعت آينده خاک عربستان را ترک کنند.

در همین حال معاون وزارت خارجه ايران در واکنش به اقدام عربستان براي قطع روابط ديپلماتيک اعلام کرد: سعوديها با اعلام قطع رابطه با تهران، نميتوانند بر خطاي بزرگ اعدام رجلي ديني سرپوش بگذارند.

اميرعبداللهيان با بيان اينکه هيچ آسيبي به ديپلماتهاي سعودي در تهران و مشهد وارد نشده است، گفت: عربستان سعودي پيش از اين نيز با خطاي راهبردي و اتخاذ رويكردهاي شتابزده و نسنجيده ناامني ها در منطقه را تشديد كرد، باعث رشد تروريسم و افراط گرايي شد، با توطئه كاهش قيمت نفت به مردم كشورش و كشورهاي مسلمان منطقه آسيب رساند.

وي با اعلام اينکه رياض در مذاكرات هسته اي صلح آميز ايران و شش كشور تلاش كرد نقش مخرب و غيرسازنده ايفا كند، افزود: اكنون نيز خطاي راهبردي جديد مقامات سعودي اعدام آيت الله شهيد شيخ نمر النمر رجل عاليقدر ديني است كه به جهان اسلام و نه يک کشور خاص، تعلق دارد.

امير عبداللهيان افزود: ايران يكي از أمن ترين كشورهاي منطقه است و همه ديپلماتها در امنيت كامل به وظايف خود ادامه مي دهند.

در همين حال “جواد ظریف” وزير امور خارجه ایران در تماس هاي جداگانه تلفني با مقامات مختلف جهان اقدام غيرانساني عربستان در اعدام فجيع شهيدآيت الله نمر را محکوم کرده است.

ظريف در اين تماسها که با تعدادي از وزراي خارجه کشورهاي منطقه، بان کي مون دبيرکل سازمان ملل متحد و خانم موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي بر قرار کرده ضمن اعلام محکوميت اقدام غير انساني و مخالف موازين بين المللي حقوق بشر در اعدام فجيع شهيد آيت الله نمر عالم مظلوم و شجاع سعودي، آن را گام ديگري در ادامه سياست هاي تفرقه افکنانه و حمايت از تروريستهاي افراطي دانست که منطقه و جهان را به خاک و خون کشيده است.

وزیر خارجه ایران درباره پيآمدهاي خطرناک اين گونه اقدامات در زمينه تشويق افراط گرائي هشدار داد و بر ضرورت اقدامات هماهنگ منطقه اي و بين المللي براي جلوگيري از اقدام عليه گروههاي مذهبي و پرهيز از سياست هاي مبتني بر طائفه گرائي تاکيد کرده است.

آقای ظریف همچنين در اين تماس ها تعهد صريح جمهوري اسلامي ايران را در خصوص حفاظت از اماکن ديپلماتيک کشور ها تاکید کرده است.

واکنش امريکا و اتريش به قطع رابطه ايران و عربستان

دولت امريکا در واکنش به اقدام عربستان براي قطع رابطه سياسي با ايران از دو طرف خواست درباره تصميمشان براي قطع روابط تجديدنظر کنند.

وزارت خارجه امريکا در بيانيه اي اعلام کرد: خواهان کاهش تنش ها بين ايران و عربستان است، اين وزارتخانه تنش بين ايران و عربستان را براي مذاکرات صلح در سوريه مضر ارزيابي کرد.

به گزارش رويترز يک مقام ارشد در وزارت خارجه امريکا گفت: حوادث اخير مسئله اي غير قابل انتظار بود ولي دو طرف بايد خويشتن داري بيشتري از خود نشان دهند.

همچنین وزير خارجه اتريش هم در پيامي توئيتري خواستار گفتگوي مستقيم ايران و عربستان براي حل و فصل اختلافات شد.

سباستين کورتز از ايران و عربستان خواست از راه حل مذاکره و گفت و گوي رو در رو براي حل و فصل تنش هاي پيش آمده در چند روز اخير استفاده کنند.

ایران،

دیپلماتیک،

روابط،

عربستان،

قطع ،

واکنش،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed