واکنش محقق به استراتیژی جدید امریکا

23 آگوست 2017

اعلام استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان و منطقه که بعد از هفت ماه بحث از سوی دونالد ترامپ اعلام شد، واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، امریکا در استراتیژی جدید خود هشدار جدی به پاکستان در مورد مبارزه با تروریزم و فعالیت صادقانه این کشور در این راستا داده و از ادامه حضور نظامی در افغانستان خبر داد.

در همین راستا، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی، اعلام استراتیژى امریكا در قبال جنگ افغانستان را یک گام مهم در جهت انكشاف و ثبات کشور و مبارزه با تروریزم دانسته است.

در خبرنامه معاون دوم ریاست اجرائیه آمده است که استراتیژى جدید امریکا براى افغانستان و جنوب آسیا حاوى نكات مهم و قوى است که تأكید بر تعهد به توسعه افغانستان، ایستادن در كنار دولت و نیروهاى دفاعى كشور براى شكست و نابودى تروریزم، تمركز بی‌سابقه بر روى مقابله با منابع تربیه و تجهیز تروریست‌ها و محدود نكردن كمیت و زمان‌بندى مبارزه با تروریزم از جمله این نکات است.

به نقل از خبرنامه، مواردى که یاد شد، مردم افغانستان را به آینده با ثبات و عارى از جنگ امیدوار می‌سازد.

از دید محقق، آنچه كه می‌تواند به موفقیت این استراتیژى كمك كند؛ در بُعد داخلى «حفظ مؤلف‌هاى وحدت ملى و تأمین وفاق سراسرى مردم افغانستان» و در بُعد خارجى هم «توجه به جلب همكارى بیشتر كشورهاى منطقه به امر مبارزه با دهشت‌افگنى و تقسیم‌نشدن توان و نگرش جهان در این زمینه» است.

معاون ریاست اجرائیه می‌گوید؛ آنچه كه به عنوان یک اشتباه رایج و خطرناک در منطقه جارى است، تقسیم تروریزم به خوب و بد است كه هر كشورى تروریزم را از نگاه منافع ملى‌شان، به خوب و بد تقسیم و تعریف می‌کند.

به عقیده وی، آنهایی كه تروریزم را خوب می‌دانند و از نظر مالى و نظامى آنها را اكمال می‌كنند؛ به رویارویى و قطب‌بندى نامطلوب جهانیان مبدل می‌سازد كه از آن به جنگ نیابتى تعبیر می‌شود و نشانه‌هاى این خطر در افغانستان دیده شده است.

محقق به همکاری روسیه و امریکا تاکید کرده و گفته است :«من معتقدم كه همكارى میان همه قطب‌هاى جهان خصوصاً امریكا و روسیه در برابر تروریزم ممكن است؛ چنانچه اینها در جاهاى دیگرى از جهان باهم همكارى دارند، من احساس می‌كنم براى اینكه از تبدیل شدن افغانستان به میدان جنگ نیابتى بین دو قطب بزرگ جهان جلوگیرى بعمل آید، باید تلاش شود تا در یک هم‌گرایى جهانى و منطقوى از تروریزم تعریف واحد ارائه شده و با آن مشتركاً مقابله گردد و بر احتمال جنگ نیابتى كه خطر شعله‌ور شدن جنگ‌هاى وسیع‌ترى را بدنبال خواهد داشت، نقطه پایان گذاشته شود.»

استراتیژی

افغانستان

ترامپ

جنگ

محقق


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.