واکنش لبنان در باره تشکیل ائتلاف ضد تروریسم

وزارت خارجه لبنانوزارت امور خارجه لبنان ضمن ابراز بی اطلاعی درباره موضوع تشکیل “ائتلاف نظامی اسلامی ضد تروریسم” به رهبری عربستان اعلام کرد که تا هنوز در این مورد رسما چیزی به لبنان ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، همچنین لبنان تاکید کرده است تشکیل ائتلاف ضد تروریسسم به رهبری سعودی به جایگاه ممتاز لبنان که در مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی دارد، لطمه می‌زند.

وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما نه از نزدیک و نه از دور هیچ چیزی درباره موضوع تشکیل “ائتلاف اسلامی ضد تروریسم” نشنیدیم و هیچ پاسخی هم ندادیم. هیچ مشورت و گفتگویی هم درباره این موضوع صورت نگرفته است.

در این بیانیه آمده است: آنچه که رخ داده به جایگاه ممتاز لبنان از نظر توصیفی که از مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی دارد و همچنین به اختیارات وزارت خارجه لطمه می‌زند. ما همواره تاکید کرده‌ایم که موضعمان مستقل و برگرفته از اولویت منافع لبنان و توافق داخلی باشد.

وزارت خارجه لبنان بر موضع ثابت خود در حمایت از هرگونه تلاش واقعی و اقدام عملی و تشکیل هر ائتلافی که با هدف مبارزه با تمامی اشکال و انواع تروریسم باشد تاکید کرد.

در همین حال برخی منابع گزارش دادند پس از آنکه عربستان از تشکیل “ائتلاف اسلامی نظامی” ضد تروریسم با مشارکت ۳۴ کشور جهان از جمله لبنان، مصر، قطر، امارات، ترکیه، مالزی، پاکستان و کشورهای دیگری از حوزه خلیج فارس و آفریقا خبر داد تمام سلام، نخست وزیر لبنان از این اقدام استقبال و تاکید کرد: “این اقدام به “نفع” تمامی کشورهای اسلامی است که مسئولیت تاریخی در مبارزه با تروریسم برعهده دارند.”

وی تاکید کرد: هرگونه اقدامات اجرایی که قرار باشد لبنان در راستای ائتلاف اسلامی جدید اتخاذ کند آن را براساس قانون اساسی و قوانین کشور خود مورد بررسی قرار خواهیم داد.