واکنشها چاره ساز شد؛ خلیلزاد به دیدار محقق رفت

۲۷ عقرب ۱۳۹۷

بعد از آنکه محمد محقق، معاون ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی از رفتار نماینده امریکا برای صلح افغانستان انتقاد کرد، زلمی خلیلزاد به دیدار وی رفت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، خلیلزاد در روند گفتگوهای صلح افغانستان ظهر امروز (27عقرب) با حاجی محمد محقق دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار پیرامون پروسه صلح در کشور بحث و تبادل نظر صورت گرفت که خلیلزاد ضمن ابراز خرسندی از دیدار با محقق گفت که مسوولیت دارد تا در مورد گفتگوهای صلح در افغانستان کار کند و برای تحقق مذاكرات مستقیم صلح بين طالبان با دولت افغانستان و همه طرفهاى مؤثر افغانى زمینه سازی نماید.

وی افزود که در همین راستا با تمام طرفها و شخصیت های موثر در پروسه صلح دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در عین حال، معاون ریاست اجرائیه اظهار داشت که صلح از ضرورت های مردم افغانستان بوده و از این پروسه حمایت می کند.

به گفته وی، در پروسه صلح دو مورد بايد در نظر گرفته شود؛ يكى اینکه دستاوردهای 18 سال گذشته و ارزش های مندرج در قانون اساسی افغانستان در این پروسه نادیده گرفته نشود و نبايد قربانى شوند.

دوم اینکه صلح و آتش بس و هیئت مذاکره کننده با گروه طالبان مسلح باید فراگیر و همه گانی باشد.

معاون ریاست اجرائیه از اینکه همزمان با آغاز گفتگوهای صلح، حملات طالبان بر مناطق هزاره جات آغاز گردیده؛ ابراز تاسف نموده و تاکید کرد که بايد به طالبان تفهيم شود كه در حملات كامياب نخواهند شد و اینگونه حملات غير انسانى به مناطقى كه مردم بی دفاع حضور دارند، کمکی به روند گفتگوهای صلح نخواهد کرد.

محقق اظهار داشت که در حملات طالبان بر ولسوالى های ارزگان خاص، جاغورى و مالستان، صدها تن جان باخته و یا هم زخمی شدند و هزاران تن از خانه و کاشانه شان آواره شده اند.

این دیدار در حالی صورت می گیرد که محمد محقق پیش از این نسبت به دیدار خلیلزاد با نماینده های طالبان مسلح و عدم دیدار با رهبران جهادی به ویژه رهبران هزاره، به شدت انتقاد کرده بود.

افغانستان

خلیلزاد

صلح

محمد محقق


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.