واکسین ابولا در روسیه ساخته شد

1107020در حالی که دانشمندان مختلف جهان در تلاش برای تهیه واکسین ابولا هستند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جلسه هیات دولت اعلام کرده محققان کشورش این واکسن مهم را ساخته و ثبت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، به نقل از گاردین، پوتین گفته است ما واکسن ضد ابولا را ثبت کرده ایم. این واکسین تست های لازم را طی کرده است و این تست ها نشان می دهد واکسن ما کارایی بالاتر از سایر واکسین های مورد استفاده در جهان دارد. ورونیکا سکورتسووا، وزیر بهداشت روسیه هم در این جلسه به همراه پوتین بود و اعلام کرد روسیه واکسنی را ساخته است که منحصر به ‌فرد است و معادلی در دنیا ندارد.

وزیر بهداشت روسیه گفته است دو مجموعه واکسین ضد ابولا توسط روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۵ ثبت شده است. به گفته وی یکی از واکسین های ساخت روسیه بر ضد ابولا می تواند ایمنی یاخته ای را ۳۵ بار افزایش دهد و به همین دلیل ممکن است از این واکسن بر روی افراد مبتلا به ایدز نیز استفاده شود.

در حال حاضر واکسن تأییدشده‌ای برای درمان ابولا وجود ندارد و سازمان جهانی بهداشت اجازه تولید داروهای برای این ویروس از مسیری سریع (کوتاه کردن روند معمول تولید و تأیید دارو) را صادر کرده است. بیماری ویروسی ابولا و یا تب هموراژیک ابولا نوعی بیماری انسانی است که از ویروس ابولا ناشی می شود و می تواند از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات فرد مبتلا به این بیماری و همچنین از طریق تماس با اشیای بیمار منتقل شود.

تلاش‌های صنعت داروسازی در واکنش به بحران دوساله ابولا که به مرگ بیش از ۱۱۰۰۰ نفر در غرب آفریقا انجامید باعث تولید چندین نمونه واکسین امیدبخش شده است که هیچ‌کدام به‌صورت عمومی در جمعیت‌های غیر آلوده (استاندارد طلایی برای ثابت کردن کارایی واکسن) آزمایش نشده‌اند.

آمادگی روسیه برای ارسال واکسن

ورونیکا اسکوورتسوا، وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد واکسین ابولا را که توسط روس ها ساخته شده، می تواند طی ماه های مارچ و اپریل ۲۰۱۶ به گینه ارسال کرد و ممکن است حجم تولید آن به ده هزار آمپول در ماه برسد .

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرده درخواست واکسیناسیون علیه ویروس ابولا از انسیتو پاستور گینه دریافت شده و روسیه آماده است این کار را طی ماه های مارچ و اپریل ۲۰۱۶ انجام دهد.