واشنگتن پست: ترامپ بدترین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکاست

۶ جدی ۱۳۹۶

یک روزنامه آمریکایی در تحلیل نخستین سال ریاست جمهوری ترامپ نوشت که سال ۲۰۱۷ بدتر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کردیم.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای با اشاره به پایان نخستین سال ریاست جمهوری دونالد ترامپ نوشت: چند روز دیگر دندان روی جگر بگذارید تا این سال دردناک، پر از فساد، مسخره، ناخوشایند، نامیمون و ننگین از زندگی مدنی کشورمان رخت بربندد. همه ما سال ۲۰۱۷ را با این امید آغاز کردیم که ریاست جمهوری دونالد ترامپ آنقدر‌ها هم که می‌ترسیدیم بد نباشد. اما بدتر از آن شد که فکرش را می‌کردیم.

آیا هرگز فکر می‌کردید رئیس جمهور آمریکا برای توصیف شرکت کنندگان در راهپیمایی که برتری جویان سفیدپوست، نئونازی‌ها و نژادپرستان سازماندهی کرده بودند از عبارت «افرادی بسیار خوب» استفاده کند؟ حتی فکرش را می‌کردید نماینده آمریکا در سازمان ملل با گردن کلفتی تهدید کند، هر کشوری در مجمع عمومی سازمان ملل بر خلاف خواسته‌ واشنگتن رای بدهد نامش را به خاطر می‌سپاریم؟ آیا هرگز فکرش را می‌کردید دولت بزرگترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا نه تنها علم، بلکه تجربه را رد کند و حقایق ساختگی جایگزین را مبنای تصمیم گیری‌های مهم قرار بدهد؟

می‌دانستیم ترامپ فردی خودشیفته و کم مایه است، اما در نخستین روز ریاست جمهوری او، دست کم این احتمال را می‌دادیم که آنقدر عاقل باشد که سنگینی باری را که بر دوشش گذاشته شد درک کند و شاید سوار کار شود. اما این اتفاق که نیفتاد هیچ، بدتر از بد هم شد.

همه می‌دانند که رئیس جمهور هر روز ساعت‌ها شبکه‌های خبری را تماشا می‌کند و با دیدن نمایش‌هایی که کورکورانه از او پشتیبانی می‌کنند، سرخوش می‌شود و برنامه‌هایی که از او پاسخگویی می‌خواهند خشمگینش می‌کند. دستیارانش مجبور شده اند نشست‌های توجیهی امنیت ملی او را که هر روز اتفاق می‌افتد کوتاه‌تر و کوتاه‌تر کنند تا بلکه او را وادار کنند توجه کند. اعضای کابینه در چاپلوسی و پاچه خواری او با یکدیگر رقابت می‌کنند.

ترامپ و هوادارانش جنگی بی امان ضد حقیقت به راه انداخته اند تا هر ندای حیاتی و اثرگذار را نامشروع سازند. او با چماق «اخبار ساختگی» بر سر حقایقی می‌کوبد که فراخور نمی‌داند و نمی‌پسندند. آیا نظام دموکراسی می‌تواند بدون در اختیار داشتن لغتنامه علم و دانش و تاریخچه‌ پذیرفته شده‌ رویداد‌ها به فعالیت ادامه بدهد؟ داریم آزمایشی خطرناک انجام می‌دهیم تا به این مهم پی ببریم. برای آنکه پی ببرید دولت ترامپ چقدر منحرف است به این مورد توجه کنید: آمریکا از زمانی که بنیانگذاری شد نظارت و کنترل غیرنظامی ارتش را به عنوان مهاری در برابر ماجراجویی همچون یک گنج حفظ کرد. اما اکنون باید به سه جنرال متکی باشیم – رئیس کارکنان کاخ سفید، مشاور امنیت ملی ترامپ و وزیر دفاع کابینه‌ او – تا این رئیس جمهور نادان و تندخو را از خارج شدن از مسیر باز دارند.

هم پیمانان جمهوریخواه رئیس جمهور در کنگره که از این قدرت برخوردارند قوه‌ مجریه‌ خارج از کنترل را مهار کنند همگی تسلیم و بله قربان‌گو شده‌اند. بسیاری از آنان به روشنی می‌بینند ترامپ به درد ریاست جمهوری نمی‌خورد، اما از او پشتیبانی می‌کنند زیرا از خشم و غضب تشکیلات هراس دارند. تاریخ این فرصت طلبی را به خاطر می‌سپارد و خیلی سختگیرانه قضاوت خواهد کرد.

خویش و قوم پرستی ترامپ را فراموش کردم، بگویم. او دختر و دامادش را مشاوران بلندپایه قرار داده و با جایگاهی که آنان دارند هیچ برخوردی شایسته نیست. دولت ترامپ نه تنها متخلف است بلکه هیچ عملکرد قابل دفاعی ندارد.

آمریکا،

ترامپ،

ریاست جمهوری،

نژادپرستان،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.