هشدار کاخ سفید به افغانستان

7 ژانویه 2014

 کاخ سفید اعلام کرد، اگر قرار است گروهی از نیروهای امریکایی پس از سال 2014 میلادی در افغانستان بمانند، واشنگتن از دولت کابل می‌خواهد تا توافقنامه امنیتی دوجانبه را ظرف چند هفته آتی امضا کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، پس از مذاکرات طولانی که منجر به خدشه‌دار شدن روابط میان امریکا و افغانستان شد، حامد کرزی درخواست‌های واشنگتن برای امضای چارچوب توافقنامه امنیتی تا پایان سال 2013 میلادی را رد کرد.

مقام‌های امریکایی می‌گویند، اگر توافقی در رابطه با حضور 8000 نیروی امریکایی در داخل افغانستان پس از سال 2014 امضا نشود، نیروهای واشنگتن به طور کامل این کشور را ترک خواهند کرد.

حامد کرزی، نسبت به این تهدید امریکا برای خروج کامل نیروهایش از کابل ابراز تردید کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: موضع ما هنوز همان است، اگر نتوانیم فورا به یک توافقنامه امنیتی دوجانبه دست یابیم، ما مجبوریم تا برنامه‌ای دیگری را برای پس از سال 2014 پیش گرفته که در ‌آن هیچ نیروی امریکایی یا ناتو در افغانستان حضور نخواهند داشت.

بدون توافق امنیتی دوجانبه، امریکا بر اساس “گزینه صفر” تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند و نیروهای افغان مجبورند که به تنهایی با طالبان مبارزه کنند.

کارنی گفت: هر چه بیشتر این مسئله به سال 2014 میلادی کشیده شود، بسیار محتمل‌تر است که امریکا تمامی نیروهای خود اعم از نیروهای آموزشی یا مقابله با تروریسم را از این کشور خارج کند.

وی افزود: من ضرب‌الاجل خاصی یا تصمیمات سیاسی دیگری را امروز اعلام نمی‌کنم اما می‌توانم به شما بگویم ما برای امضای این توافقنامه تنها چند هفته زمان می‌دهیم نه چند ماه و همانطور که شما می‌دانید زمان در حال گذر است.

2014

8 هزار

افغانستان

امریگا

پیمان

کاخ سفید


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.