هشدار روسیه درباره افزایش تشنج در افغانستان

502434نماینده روسیه در امور افغانستان نسبت به خطرات روز افزون متشنج شدن اوضاع این کشور و گسترش آن به آسیای مرکزی هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «ضمیر کابولوف» رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری ایتارتاس گفته است :«وضعیت افغانستان متشنج شده و هیچ نشانه ای از بهبود اوضاع در این کشور دیده نمی شود.»

کابولوف می گوید که افغانستان بسیار متشنج و بی ثبات است و در حال حاضر امیدی برای بهبودی اساسی وضعیت این کشور وجود ندارد.

نماینده رئیس جمهوری روسیه در افغانستان اظهار داشت که اکثر مناطق و ولایتها امنیت و ثبات ندارند و اوضاع امنیتی بسیار خطرناک است.

کابولوف افزود که شورشیان طالب همچنان در قالب گروه های بزرگ به اقدام های مسلحانه ادامه می دهند و بیشتر در حال درگیری مسلحانه با نیروهای دولتی هستند.

به باور وی، این گروه در مراکز ولایتها از جمله کابل حملات تروریستی انجام می دهد و امسال حتی زمستان هم که معمولا فعالیت های تروریستی کاهش می یابد، افغانستان شاهد حمله های مسلحانه به شهرها بود.

رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه گفت :«وضعیت به ویژه در مناطق شمالی افغانستان رو به وخامت است و شورشیان در مناطق مرزی ترکمنستان و تاجیکستان مواضع خود را تقویت می کنند که موجب تشدید تنش ها در این کشورها می شود.»

وی همچنین به نفوذ تروریست های داعشی به افغانستان به عنوان مساله بسیار نگران کننده اشاره کرد و افزود که از تابستان سال ۲۰۱۴ حضور داعش در افغانستان افزایش یافته و در شرایط کنونی شمار آنان در این کشور حدود ۱۰ هزار نفر تخمین زده می شود.

بر اساس اظهارات کابولوف، تداوم اوضاع کنونی، برقراری همکاری های افغانستان با کشورهای دیگر را دشوارتر می کند و موارد زیادی از جمله متوقف شدن قراردادها وجود دارد.

در همین رابطه وی تصریح کرد که مسکو امکان مشارکت در مذاکرات صلح افغانستان را بررسی نمی کند.

در عین حال، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور افغانستان بر عزم مسکو برای توسعه همکاری ها با افغانستان تاکید کرد و گفت: سومین نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی و بازرگانی دو کشور اوایل ماه مارچ در کابل برگزار و راههای توسعه همکاری های بررسی شد.

این در حالی است که حجم مبادلات بازرگانی روسیه و افغانستان در سال گذشته شش برابر کاهش یافت و این امر سبب نگرانی طرفین است.

Author