هزينه ها و نتايج دخالت زميني در يمن

۲۰ حمل ۱۳۹۴

با گذشت دو هفته از حمله هوايي عربستان سعودي به يمن و عدم تحقق اهداف اوليه آن در سركوب نيروي نظامي ارتش يمن و كميته هاي مردمي موسوم به انصارالله، اين كشور بر طبل حمله زميني به يمن مي كوبد، حال آنكه عربستان در جلوگيری از پيشرفت نيروهاي يمني به عدن و ولایت هاي ديگر نيز موفق نبوده است.

تحولات مربوط به “طوفان قاطعيت” موضع گيري مصر را نيز بر آن داشته تا سناريوي دخالت زميني در يمن را به عنوان يك قدم مهم ائتلاف عربي به اجرا بگذارد. به نحوي كه پس از نشست شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر، رييس جمهور اين كشور اعلام كرد مصر در عمليات “طوفان قاطعيت” شركت مي كند، وي تاكيد كرد: مصر هيچ وقت در مورد امنيت خليج سكوت نخواهد كرد و نخواهد گذشت هيچ دشمني در خليج وارد شده و لذا با كمك ديگر كشورها با قاطعيت با آن برخورد مي كند. وي توضيح داد: باب المندب مساله مهمي براي امنيت ملي مصر و كشورهاي عربي مي باشد.

سخنان سيسي در حقيقت دستوري به شوراي دفاع ملي و امنيت ملي مصر و هيئت وزرا بود كه زمينه دخالت نظامي خارجي را فراهم آورند و با نيروهاي نظامي عربستان كه در مرزهاي يمن مستقر هستند، همكاري نمايند. همچنين ديدار ناگهاني وزير دفاع مصر از پاكستان براي هماهنگي نبرد “طوفان قاطعيت” نيز در همين راستا بوده است. حال بايد گفت با اين دخالت زميني چه هزينه هايي بر يمن متحمل مي شود؟ و نقاط قوت و ضعف آن چيست؟

نبرد “طوفان قاطعيت” اولين مواجهه نظامي نيست كه انصارالله يكي از طرف هاي آن مي باشد، بلكه آنها در سال ٢٠٠٩ نيز جنگ مرزي را با عربستان آغاز كردند كه نيروهاي يمني توانستند حدود ٢٥ روستاي عربستان سعودي را تصرف كنند، به علاوه اين كه از سال ٢٠٠٤ تا ٢٠٠٩ نيز ارتش يمن درگيري هايي با عربستان داشته است.

ارتش يمن وأنصارالله در سال هاي جاري در قبال مبارزه با گروه القاعده در يمن تجربيات جديدي را به دست آورده اند، و مي‌توان گفت كه القاعده به عنوان نماينده عربستان سعودي عمل مي كند و درحال حاضر نيز به نحوي جنگي زميني را در اين كشور بر عليه ارتش و كميته هاي مردمي آغاز كرده است، و موجب شده كه يمني ها تجربيات بيشتري براي مبارزه با دشمنان خارجي كسب كنند، و اين انصار الله بوده است كه توانسته القاعده را از پا درآورد در حالي كه بسياري از كشورهاي منطقه اي از انجام آن، عاجز بوده اند.

عربستان سعودي كه در اين مدت از حملات هوايي بهره برده مي داند كه دخالت زميني هزينه هاي سنگيني را در پي خواهد داشت، و حتي بنا به گفته بعضي از كارشناسان در حد خودكشي مي باشد، و لذا از ارتش مصر ـ كه در دهه شصت از يمني ها شكست خورد ـ استفاده كرده و ٣٠٠٠ نفر از نيروهاي جيش الإسلام را از سوريه فراخوانده و در ولایت حضرموت يمن مستقر كرده است، با توجه به اين تفاسير اين سوال پيش مي‌ايد كه آيا نيروهاي اين ائتلاف در دخالت زميني موفق خواهند بود؟

فرمانده عمليات دريايي در جنگ اكتبر ١٩٧٤ تاكيد كرد كه تنگه باب المندب را خواهد بست، اين درحالي است كه در نبرد فعلي نيروهاي زميني با مشكلاتي بيشتر از مشكلات ارتش مصر در جنگ گذشته مواجه خواهند بود. همچنان كه انصارلله مانع نفوذ نيروهاي دشمن به شهرها خواهند گرديد.

با توجه به شرايط جغرافيايي يمن، اين اشغالگران نمي توانند در اين كشور به موفقيت هايي دست پيدا كنند، در حالي كه ده كشور متحد عربستان در حملات هوايي نيز به موفقيت هايي دست پيدا نكرده و با مشكلاتي مواجه گرديده اند كه نمي توان از آنان غافل ماند.

مقدار زياد اسلحه و ابزار و وسايل جنگي كه عربستان در اختيار دارد و همچنين مرز وسيع اين كشور با يمن كه نظارت كامل بر آن از عهده هيچ كشوري بر نمي آيد، به علاوه قدرت بالاي اقتصادي عربستان و جنگ رواني اين كشور از طريق ماهواره ها، همگي از نقاط قوت اين كشور محسوب مي گردند. اما بررسي دقيق نقاط ضعف نشان از اين دارد كه هرگونه دخالت نظامي در يمن به منزله “ويتنام جديد” براي طرف مهاجم مي باشد، كه علت هاي آن عبارتند از:

اول: تجربيات نظامي بالاي انصارالله در جنگ هاي چريكي، و همچنين ارتش يمن بعد از تجربه نبرد با القاعده، از مهمترين نقاط قوتي مي باشد كه ارتش مهاجم با آن ها مواجه خواهد شد.

دوم: ارتش يمن و گروه هاي مردمي به صورت كامل با وضعيت جغرافيايي منطقه آشنا هستند، كه به عنوان تهديدي براي نيروهاي مهاجم محسوب مي شوند.

سوم: طبيعت جغرافيايي منطقه اقتضا مي كند كه هيچگونه سلاح سنگيني را نمي توان وارد منطقه كرد.

چهارم: اين كه مردم يمن در كنار ارتش خود ايستاده اند، نقطه قوتي مي باشد به طوري كه در اين كشور حدود ٦٠ ميليون قطعه سلاح در دست مردم مي باشد.

ششم: ارتش مصر در صورت ورود به يمن، به آساني به خود اجازه نمي دهد كه از دستورات عربستاني ها اطاعت كند، و لذا اگر اين ارتش قربانيان بسياري بدهد، آيا باز مي تواند روحيه جنگ كردن داشته باشد؟

دخالت زميني يادآور تجربه ناصري‌ها در دهه شصت قرن گذشته مي باشد، كه با شكست ارتش مصر مواجه شد، برهمين اساس تحليل گران معتقدند سختي هايي كه متجاوزان در يمن خواهند داشت از سختي هاي آمريكايي ها در افغانستان بيشتر بوده و لذا يمن به منزله ويتنامي جديد براي كشورهاي متجاوز خواهد بود.

حمله

عربستان،

نتایج،

هزینه،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed