هزاران پناهجوی افغانستان در انتظار حل مشکلات خود در بالکان

24Greece-web2-superJumboهزاران پناهجوی افغانستان که پس از توافق اتحادیه اروپا و ترکیه سرنوشت آنها در کشورهای بالکان نامعلوم است، از طریق اعتصاب و یا تظاهرات تلاش دارند که نظر جامعه بین الملل را به حل و فصل مشکلات و مسایل خود معطوف کنند.

روابط یونان و مقدونیه به همین منظور و به دلیل نحوه جلوگیری از ورود پناهجویان به تنش گراییده و با بحران آوارگان جنگی و هجوم صدها مهاجر که اخیراً تلاش داشتند از مرزهای یونان وارد مقدونیه شوند، عمیق تر شده است.

در این راستا حکومت مقدونیه اخیراً به خاطر اینکه بیش از ۵۰۰ پناهجو و آواره جنگی قصد داشتند برای ادامه مسیر خود از یونان وارد مقدونیه شوند، حکومت آتن را متهم کرده که برای جلوگیری از گسیل آوارگان و پناهجویان واکنشی از خود نشان نداده است.

این ورود پناهجویان درگیری با پولیس را نیز به دنبال داشت که وزیر امور خارجه مقدونیه پس از این درگیری، از حکومت آتن خواست تا به طور کامل از نیروهای پولیس خود برای جلوگیری از ناآرامی آوارگان کمک بگیرد.

به تازه گی نیز بر اساس تصمیم پارلمان مقدونیه، وضع اضطراری در مرزهای مناطق جنوبی و شمالی این کشور تا ۳۱ دسمبر سال جاری میلادی تمدید شده است.

تشدید وضع اضطراری در مرز کشورهای بالکان به ویژه صربستان، پناهجویان را برای ادامه مسیر خود در رسیدن به کشورهای شمال اتحادیه اروپا، به اسکان در اردوگاه های یونان مجبور ساخته تا امید داشته باشند به مسیر خود ادامه دهند.

این پناهجویان که شمار زیادی از آنها شهروندان افغانستان، سوریه و عراق هستند، خواهان بازگشت به ترکیه و یا عزیمت به کشور مبداء نیستند و تلاش دارند تا به هر شکل ممکن، خود را به مقصد نهایی یعنی آلمان و یا دیگر کشورهای شمال اتحادیه اروپا برسانند.

این در حالی است که پناهجویان در صربستان که حدود یکهزار نفر هستند با توجه به اینکه در اردوگاه های مختلف در این کشور شرایط خوبی دارند؛ اما خواهان روشن شدن سرنوشت خود برای رفتن به کشورهای شمالی اتحادیه اروپا هستند.

در بین این پناهجویان نیز شمار زیادی از شهروندان افغانستان حضور دارند؛ از وضع خود رضایت دارند؛ اما از اینکه هیچ اطلاعی از سرنوشت خود ندارند، شکایت داشته و خواهان ادامه مسیر خود در رسیدن به آلمان هستند.

با این حال توافق اتحادیه اروپا و ترکیه و مسدود شدن مسیر بالکان بر آوارگان جنگی، هرچند تردد پناهجویان را از مسیر بالکان به اتحادیه اروپا کاهش داده؛ اما اکنون بیم آن می رود که قاطعیت کامل بر موفق بودن آن وجود نداشته باشد و پناهجویان هم اکنون نیز به کمک قاچاقبران انسان و با مصرف پول بیشتر، حاضر هستند از راه های دیگر از جمله ایتالیا به شمال اروپا برسند.

پناهجویان در حالی به دنبال راه بدیل یونان برای رسیدن به شمال اروپا هستند که اتحادیه اروپا به دنبال بازگرداندن هزاران پناهجو به ترکیه و ادامه بسته شدن مسیر بالکان بر روی آنها است.

تصمیم بستن مرزهای کشورهای حوزه بالکان بر روی آوارگان پس از نشست اتحادیه اروپا و ترکیه در بروکسل برای یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به بحران مهاجران اتخاذ شده است.

بر این اساس، ترکیه از ادامه حرکت پناهجویان به سمت کشورهای اتحادیه اروپا جلوگیری و همچنین پناهجویان سوری و سایر مهاجران را از جزایر یونانی قبول می کند و در قبال این اقدام، کشورهای اتحادیه اروپا، تعدادی از آوارگان جنگی سوریه را به صورت مستقیم از ترکیه بپذیرند.

این موضوع خود نگرانی دیگر برای پناهجویان افغانستان ایجاد کرده است که اتحادیه اروپا با نوعی تبعیض به بحران پناهجویی که رهبران این اتحادیه عامل اصلی آن بودند، برخورد می کند.

در بحران پناهجویی، افغانستان بیشترین ضربه و صدمه را بابت از دست دادن نیروی کار جوانش متحمل شد که بر اساس آمار نشر شده از سازمان بشردوستانه «نجات کودکان»، پارسال ۲۶هزار نوجوان بدون سرپرست وارد اتحادیه اروپا شده اند که شمار زیادی از آنها ناپدید شده اند.

با این حال، کمیساریای مهاجران سازمان ملل و یونیسف و سازمان بین المللی مهاجرت نیز گزارش داده اند که در شش هفته نخست سال ۲۰۱۶ میلادی از ۸۰ هزار نفری که از شرق دریای مدیترانه گذشتند، ۴۱۰ نفر غرق شده و جان باخته اند.