هزاران پناهجوی افغانستان در انتظار حل مشكلات خود در بالكان

۲۵ حمل ۱۳۹۵

24Greece-web2-superJumboهزاران پناهجوی افغانستان كه پس از توافق اتحادیه اروپا و تركیه سرنوشت آنها در كشورهای بالكان نامعلوم است، از طریق اعتصاب و یا تظاهرات تلاش دارند كه نظر جامعه بین الملل را به حل و فصل مشكلات و مسایل خود معطوف كنند.

روابط یونان و مقدونیه به همین منظور و به دلیل نحوه جلوگیری از ورود پناهجویان به تنش گراییده و با بحران آوارگان جنگی و هجوم صدها مهاجر كه اخیراً تلاش داشتند از مرزهای یونان وارد مقدونیه شوند، عمیق تر شده است.

در این راستا حكومت مقدونیه اخیراً به خاطر اینكه بیش از 500 پناهجو و آواره جنگی قصد داشتند برای ادامه مسیر خود از یونان وارد مقدونیه شوند، حكومت آتن را متهم كرده كه برای جلوگیری از گسیل آوارگان و پناهجویان واكنشی از خود نشان نداده است.

این ورود پناهجویان درگیری با پولیس را نیز به دنبال داشت که وزیر امور خارجه مقدونیه پس از این درگیری، از حكومت آتن خواست تا به طور كامل از نیروهای پولیس خود برای جلوگیری از ناآرامی آوارگان كمک بگیرد.

به تازه گی نیز بر اساس تصمیم پارلمان مقدونیه، وضع اضطراری در مرزهای مناطق جنوبی و شمالی این كشور تا 31 دسمبر سال جاری میلادی تمدید شده است.

تشدید وضع اضطراری در مرز کشورهای بالکان به ویژه صربستان، پناهجویان را برای ادامه مسیر خود در رسیدن به كشورهای شمال اتحادیه اروپا، به اسکان در اردوگاه های یونان مجبور ساخته تا امید داشته باشند به مسیر خود ادامه دهند.

این پناهجویان که شمار زیادی از آنها شهروندان افغانستان، سوریه و عراق هستند، خواهان بازگشت به تركیه و یا عزیمت به كشور مبداء نیستند و تلاش دارند تا به هر شکل ممکن، خود را به مقصد نهایی یعنی آلمان و یا دیگر كشورهای شمال اتحادیه اروپا برسانند.

این در حالی است که پناهجویان در صربستان که حدود یكهزار نفر هستند با توجه به اینکه در اردوگاه های مختلف در این كشور شرایط خوبی دارند؛ اما خواهان روشن شدن سرنوشت خود برای رفتن به كشورهای شمالی اتحادیه اروپا هستند.

در بین این پناهجویان نیز شمار زیادی از شهروندان افغانستان حضور دارند؛ از وضع خود رضایت دارند؛ اما از اینكه هیچ اطلاعی از سرنوشت خود ندارند، شکایت داشته و خواهان ادامه مسیر خود در رسیدن به آلمان هستند.

با این حال توافق اتحادیه اروپا و تركیه و مسدود شدن مسیر بالكان بر آوارگان جنگی، هرچند تردد پناهجویان را از مسیر بالكان به اتحادیه اروپا كاهش داده؛ اما اكنون بیم آن می رود که قاطعیت کامل بر موفق بودن آن وجود نداشته باشد و پناهجویان هم اکنون نیز به کمک قاچاقبران انسان و با مصرف پول بیشتر، حاضر هستند از راه های دیگر از جمله ایتالیا به شمال اروپا برسند.

پناهجویان در حالی به دنبال راه بدیل یونان برای رسیدن به شمال اروپا هستند که اتحادیه اروپا به دنبال بازگرداندن هزاران پناهجو به تركیه و ادامه بسته شدن مسیر بالكان بر روی آنها است.

تصمیم بستن مرزهای كشورهای حوزه بالكان بر روی آوارگان پس از نشست اتحادیه اروپا و تركیه در بروكسل برای یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به بحران مهاجران اتخاذ شده است.

بر این اساس، تركیه از ادامه حركت پناهجویان به سمت كشورهای اتحادیه اروپا جلوگیری و همچنین پناهجویان سوری و سایر مهاجران را از جزایر یونانی قبول می كند و در قبال این اقدام، كشورهای اتحادیه اروپا، تعدادی از آوارگان جنگی سوریه را به صورت مستقیم از تركیه بپذیرند.

این موضوع خود نگرانی دیگر برای پناهجویان افغانستان ایجاد کرده است که اتحادیه اروپا با نوعی تبعیض به بحران پناهجویی که رهبران این اتحادیه عامل اصلی آن بودند، برخورد می کند.

در بحران پناهجویی، افغانستان بیشترین ضربه و صدمه را بابت از دست دادن نیروی کار جوانش متحمل شد که بر اساس آمار نشر شده از سازمان بشردوستانه «نجات كودكان»، پارسال 26هزار نوجوان بدون سرپرست وارد اتحادیه اروپا شده اند که شمار زیادی از آنها ناپدید شده اند.

با این حال، كمیساریای مهاجران سازمان ملل و یونیسف و سازمان بین المللی مهاجرت نیز گزارش داده اند که در شش هفته نخست سال 2016 میلادی از 80 هزار نفری كه از شرق دریای مدیترانه گذشتند، 410 نفر غرق شده و جان باخته اند.

آلمان

اروپا،

اعتصاب،

افغان،

افغانستان،

بحران،

پناهجویان،

تبعیض،

مشكلات ،

نگران،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed