هزاران تن از شهروندان کابل روز جهانی قدس را تجلیل کردند

n00128182-r-b-014هزاران تن از شهروندان کابل اعم از شیعه و سنی در یک راهپیمایی گسترده روز جهانی قدس را تجلیل نمودند و با سر دادن شعار های مرگ بر اسرائیل و حامیان آن، همدردی خود را با مردم مظلوم فلسطین اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، راهپیمایی امروز جمعه (۱۱ سرطان) از “مسجد میلاد النبی” واقع در باغ بالا آغاز شد و الی چهارراهی شهید “هنگرا” ادامه پیدا کرد و مراسم ویژه با صرف افطاری در تالار سلطان شهر برگزار شد.

در این گردهمایی سخنرانان از علمای برجسه شیعه و سنی پیرامون روز جهانی قدس که توسط حضرت امام خمینی (ره) ناگذاری شده است، به ایراد پرداختند و جنایات رژیم صهیونیستی اسرائیل را محکوم کردند.

مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان در این مراسم با شکوه با بیان اینکه روز قدس در حقیقت دفاع از تمدن و دفاع از پیکر خون آلود اسلام می‏باشد گفت: فلسطین از لحاظ تمدن و فرهنگ مربوط تمام امت اسلامی و پیامبران الهی می‏شود.

آقای حسام با بیان اینکه دفاع از فلسطین مربوط به سلیقه مسلمانان نه بلکه مربوط اعتقاد مسلمانان می‏شود افزود که این سرزمین از لحاظ تمدن از پیشرفته‏ترین و کهن‏ترین کشورهای اسلامی است که تعلق به پیامبران الهی می‏گیرد.

او گفت هر دردی که در هر گوشه دنیا متوجه یک کشور اسلامی شود باید تمام امت اسلامی در سراسر دنیا آن درد را احساس کند.

مولوی حسام با قرائت حدیث پیامبر اسلام “مسلمانان اعضای یک دیگر است” گفت که وقتی اعضای امت اسلامی در فلسطین ذبح می شوند ما مکلف هستیم که همدردی خود را با آنان اعلام کنیم.

مولوی حسام، همچنان اشاره کرد که هم‏اکنون سرزمین های اسلامی مورد توطئه دشمنان به ویژه یهودیت قرار گرفته است که شدیداً اسلام، ثقافت و فرهنگ اسلام را مورد هجمه و تهدید قرار داده است.

او افزود که این هجمه ها در ابتدا به شکل فتنه در میان مسلمین بروز کرده و در قدم های بعدی ثروت و فرهنگ دنیای اسلام را مورد یغما قرار میدهد.

همچنین سید جعفر عادلی رئیس کمیسیون ارتباطات شورای اخوت اسلامی افغانستان یکی دیگر از سخنرانان این مراسم، در نخست فاجعه روز گذشته کابل را که منجر به شهادت و زحمی شدن ۱۵۰ سرباز پولیس شد تسلیت گفته برای زخمی های این فاجعه المناک شفای عاجل و برای بازماندگان شهدا اجر و صبر استدعا کرد.

آقای عادلی سپس حضور مردم را در راهپیمایی و مراسم ویژه روز قدس خیر مقدم گفت و افزود: فلسطین سرزمین انبیا و محل معراج پیامبر اسلام است که در نزد مسلمانان جایگاه رفیعی دارد؛ اما حالا که ما شاهد فساد و برتری جویی یهودی ها در این سرزمین هستیم، نباید در مقابل جنایات یهودی ها همانند قدرت های غربی چشم پوشی کنیم.

عادلی در ادامه تصریح کرد که با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در سیزدهم رمضان ۱۳۹۹ ه.ق برابر با ۱۶ اسد ۱۳۵۸ از سوی امام خمینی (ره) مردم مسلمانان یکبار دیگر همبستگی خود را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین اعلام کردند.

براساس گفته های وی؛ هم‏اکنون تنها راه سربلندی اسلام و مسلمانان در پیروزی بر یهودی ها است که این امر در دفاع از مردم فلسطین و قدس محقق میشود.

او با تأکید بر اشتراک در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت که در این روز هر انسان آزاده و با شعور باید احساس مسوولیت کرده از مظلومیت مردم مظلوم فلسطین دفاع کند.

در همین حال آیت الله ساجدی، عضو شورای علما و موسس مدرسه زینبیه کابل در این نشست با اتحاف دعا به روح شهدای روز گذشته کابل، ابراز امیدواری کرد که روزی دوباره مسلمانان همانطوریکه به مکه معظمه جهت زیارت میروند به سوی سرزمین قدس نیز حرکت کنند.

آیت الله ساجدی تصریح کرد که مسجد الاقصی از جهات زیادی برای امت اسلامتی اهمیت دارد، چنانچه در قرآن کریم این مکان در کنار مسجد الحرام یاد میشود.

n00128182-r-b-015

او افزود اهمیت این مکان آن قدر بالا است که در اوایل ظهور اسلام، مسلمانان چندین ماه نمازشان را بسوی آن ادا کردند.

محمد اکبری، رهبر حزب حراست اسلامی افغانستان و عضو مجلس نمایندگان نیز در این نشست تاکید کرد که ما مکلف هستیم تا در برابر توطئه های که ارزش های دینی ما را تهدید کند مبارزه و ایستادگی کنیم و در برابر سرنوشت مسلمانان جهان ما بی‏تفاوت نباشیم.

آقای اکبری افزود: با آنکه ما خود نیز درد داریم اما درد مردم فلسطین را نیز نباید فراموش کنیم و مسوولیم که با مردم فلسطین اعلام همدردی و حمایت کنیم.

او گفته های مبنی بر اینکه “ما خود درد داریم و نباید به مسئله فلسطین بپردازیم” را توطئه دشمنان به ویژه اسراییل عنوان کرد و افزود که ما نباید فریب این شعارها را بخوریم.

این عضو مجلس نمایندگان خاطر نشان کرد که ابرقدرت های غرب توسط زمامداران وابسته به خودشان دست مسلمانان را بسته، در غیر آن مردم می‏توانستند در پنج سال فلسطین را آزاد کنند.

قطعنامه شورای اخوت اسلامی افغانستان نیز توسط حجت الاسلام و المسلمین فطری، منشی این شورا قرائت شد.

در قطعنامه شورای اخوت اسلامی افغانستان، آمده است “ملت مسلمان افغانستان ضمن حمایت از مردم فلسطین از همه گروه های فلسطینی و کشورهای اسلامی می‏خواهد تا با درک اوضاع خطیر آن سرزمین با هوشیاری و حفظ وحدت اجازه ندهند که توطئه های پلید اسرائیلی ها در ایجاد نفاق میان مسلمانان آن کشور راه پیدا کند.

در قطعنامه آنان همچنان آمده است که مردم افغانستان معتقدند که فلسطین یک کشور اسلامی و متعلق به فلسطینیان است و راه حل آن نیز به دست ساکنان آن می باشد، نه بیگانگان؛ لذا از همه جریان های فلسطینی میخواهیم تا با حفظ یکپارچگی و دایر کردن یک همه پرسی آزاد، آنهم پس از بازگشت بدون قید و شرط همه آوارگان و شرکت آنها در همه پرسی و بدون دخالت دیگران نوع سیستم خویش را مشخص کنند.