نگرانی کمیسیون مستقل حقوق بشر از تلفات افراد ملکی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواهان مصؤونیت هرچه بیشتر شهروندان کشور گردید.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با پخش خبرنامه ای گفته است، از شدت‌یافتن‌ جنگ‌، افزایش انفجار ماین‌ها‌، حملات انتحاری و قتل‌های هدفمند و در نتیجه، افزایش تلفات افراد ملکی و غیر‌نظامی، به‌خصوص اطفال و زنان‌ در روز‌های اخیر شدیداً نگران‌ است.

در این خبرنامه آمده است: ما ‌به این باور‌یم که افراد بیگناه ملکی چه بر اساس احکام دین ‌اسلام، چه بر مبنای قوانین بشردوستانه بین‌المللی، نباید از جانب هیچ‌ یک از طرف‌های درگیر در منازعه، ‌مورد هدف قرار گیرند.

این کمیسیون از حادثه دیروز (‌۲۷ ثور) که در اثر انفجار ماین جاسازی شده در موتر سایکل در  ولسوالی خواجه بهاوالدین ولایت تخار و انفجار ماین در ولسوالی مارجه ولایت هلمند‌، که از جمله ۲ تن کشته شده و ۱۳ تن‌ (بشمول ۱طفل )‌بیگناه و غیر‌نظامی جراحت برداشتند به شدت متاثر شده و ‌برای ‌بازمانده‌های کشته‌ شده گان صبوری و برای مجروحان شفای عاجل ‌استدعا می‌کند.

همچنین، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مسئولان محلی و دولت ‌می‌خواهد که مصؤونیت شهروندان کشور و امنیت هموطنان را تأمین‌ و عا‌ملان چنین قضایایی را شناسایی کرده و به کیفر اعمال‌شان برسانند تا عدالت به بهترین وجه ‌تأمین گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *