نگرانی از ادامه حملات و حضور پاکستانی ها در کنر

مقامات محلی خوست در جنوب شرق افغانستان می گویند که پس حملات نظامیان پاکستانی بر علیه شبه نظامیان طالب در سرحدات این کشور، پیش از ۳ هزار پاکستانی به ولایت خوست آواره شده اند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عملیات ارتش پاکستان در مناطق قبیله ای نزدیک مرزهای افغانستان، پس از حمله اخیر طالبان به فرودگاه کراچی آغاز شده است و ارتش پاکستان اعلام کرده که از آغاز این عملیات تاکنون ۱۶۰ تن از طالبان کشته شده اند.

با این حال وزرای دفاع ملی، امور داخله و سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در جلسه شورای امنیت ملی به ریاست حامدکرزی، از افزایش حملات نیروهای نظامی پاکستان در کنر و وارد شدن شماری از پاکستانی ها به لباس ملکی در این ولایت ابراز نگرانی کرده اند.

مسئولان امنیتی می گویند در حملات چند روز اخیر بالای نیرو های امنیتی افغانستان در ولایت کنر از اسلحه ثقیله ی پیشرفته استفاده شده که قبلاً نظیر آن نزد طالبان دیده نشده بود.

همچنین آنان گزارش دادند که این گروه در ولسوالی های ولایت هلمند نیز حملات شان را تشدید بخشیده و افزون بر ولایات یاد شده در ولایت ننگرهار به قتل افراد ملکی دست زده اند.

شورای امنیت ملی حملات و تجاوزات اخیر بیگانه ها را به شدت تقبیح نموده و به نیروهای امنیتی کشور وظیفه داده شد تا با انسجام، همآهنگی و سرعت عمل بیشتر این حملات را مهار سازند.

همچنین در این جلسه، شورای امنیت ملی در رابطه به تأمین امنیت فزیکی بهتر کاندیدان ریاست جمهوری و دفتر کمیسیون های انتخابات بحث نمود. در این راستا یکبار دیگر به هر سه ارگان امنیتی کشور اکیداً وظیفه داده شد تا در همآهنگی لازم تدابیر بیشتر امنیتی را برای کاندیدان ریاست جمهوری روی دست گیرند.

در ادامه جلسه وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان گزارش مفصل هیئت اعزامی به ولایت خوست را در مورد مهاجرین که از آنسوی خط دیورند به آن ولایت روی آورده اند، ارائه نمود.

وی گفت که عملیات نظامیان پاکستان که اخیراً در وزیرستان شمالی آغاز گردیده باعث بیجا شدن صد ها خانواده به ولایت های جنوب کشور شده است.

وزیر مهاجرین و عودت کنندگان افزود که تاحال یک سلسله خدمات اولیه از جانب دولت افغانستان و دفاتر سازمان ملل متحد صورت گرفته و قرار است بعد از بدست آوردن ارقام دقیق بیجا شده گان کمک های بیشتری برای شان در نظر گرفته شود.

شورای امنیت ملی فیصله نمود تا در قدم اول مواد خوراکی، آب آشامیدنی و ادویه مورد نیاز هرچه زودتر برای مهاجرین تأمین گردد.

والی خوست به جلسه معلومات که تعدادی خانواده های که از وزیرستان به خوست پناه آورده اند، از ۳۰۰۰ گذشته است و تا حال مردم محل از آنان به صفت مهمان پذیرایی می نمایند اما ضروری پنداشته می شود که مواد خوراکه و ادویه برای آنان هر چه زودتر فراهم گردند.

در اخیر جلسه، شورای امنیت ملی به وزیر امور داخله وظیفه سپرد تا قضیه حمله و برخورد مسلحانه میان نگهبانان والی پکتیا و افراد پولیس را در شاهراه کابل- مزار شریف مورد پیگری جدی قرار داده و نتایج آنرا به جلسه ای آیندهء شورای امنیت ملی ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *