نگاهی ژرف به زندگی ملک سلمان

۷ ثور ۱۳۹۴

شبکه تلویزیونی نیل در تحلیل تحولات یمن اشاره‌ای به سوابق و شخصیت ملك سلمان (پادشاه عربستان) و امیر مقرن (ولیعهد عربستان) نمود که قابل تامل و توجه است.

به گزراش خبرگزاری خاورمیانه، طبق گزارش این شبکه تلویزیونی: ملک سلمان بعد از دوران ملال‌آور پنجاه ساله در مديريت امارت رياض بعد از مرگ امير سلطان (وليعهد اسبق) عهده‌ دار سمت وزارت دفاع و پس‌ از مرگ امير‌نايف (وليعهد اسبق) بعنوان وليعهد عربستان و بعد از مرگ ملك عبدالله بر اريكه قدرت نشست.

ملك سلمان رشد و تعالي سياسي را بدون کسب تجربه طی کرده و این مقام را مرهون مرگ دیگران است نه توانایی ملک سلمان؛ لذا انتظار رفتارهای سطحي و شتابزده از وی طبیعی است.

همچنین امير مقرن یک سابقه محدود نظامي و امنيتي دارد. ايشان بعنوان خلبان هواپيماي جنگي به استثناء دوراني كه امير مدينه و حائل بوده هیچ تجربه فعاليت سياسي نداشته است. و در دوران ولیعهدی نیز به واسطه ریاست استخبارات نگرش امنیتی بر دیدگاه ایشان سیطره یافته است.

البته ایشان بواسطه ريشه مادري خود که کنیز یمنی است همیشه توسط سدیری‌ها با تحقیر و حاشیه مواجه بوده ولی ملك عبدالله برای جلوگيري از تسلط كامل سديري‌ها و حفظ قدرت در نسل اول؛ امير مقرن را به عنوان ولی عهد خود منصوب کرد.

امیر مقرن علاوه بر بی تجربه‌گی در امور سیاسی و فقدان اعتبار و جايگاه خانداني؛ هیچ التزامی به ارزش‌ها و معيارهاي دين اسلام بويژه عقاید وهابیت ندارد. خوشگذراني و هنجارشكني‌هاي ديني ايشان یک باور همگانی است.

از نظر تحلیلگر شبکه تلویزیونی نیل مصر؛ امير محمد بن نايف (ولی ولیعهد) نسبت به پادشاه و ولیعهد عربستان از دانش و تجربه بیشتری برخوردار است. وی با كار ويژه امنيتي در سیستم حکومتی رشد کرده و در دوران صدارت پدرش بر وزارت كشور معاونت امنيتي این وزارتخانه را عهده‌دار بوده و مورد اقبال خاص کشورهای اروپایی و بخصوص امريكا بوده است.

امير محمد به تناسب شرائط سني خاندان حاكم؛ جوان و تحصيلكرده امريكا مي­باشد.پرونده موفقي در زمينه مبارزه با تروريسم دارد كه بخش اعظم آن مدیون کمک و همكاري با سیستم امنیتی امريكا بوده است. لذا نقش امريكا در ارتقاء جايگاه و موقعيت نامبرده غيرقابل كتمان است.

تحلیگر شبکه تلویزیونی نیل مصر با تبیین آشفتگی شخصیتی حکام آل سعود این گونه نتیجه‌گیری کرد که سربازان مصری با چه توجیه و استدلالی باید جان خود را فدای اشتباهات و ناتوانی حکام خوشگذارن آل سعود کنند وی از مخاطبین خود سوال کرد ایا خون سرباز مصری قابل معامله با دالر حاکمان بی تجربه ال سعود است؟!؟

تحلیل ،

تروریسم،

ژرف ،

سوابق

غيرقابل ،

ملک سلمان،

ولیعهد،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed