نشست ارزیابی اقدامات بعدی ائتلاف ضد داعش در انگلیس

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که قرار است ائتلاف بین المللی ضد داعش نشستی را به منظور ارزیابی اقدامات آتی در سوریه و عراق، در لندن برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از روزنامه کوبایی “پرنسا لاتینا” این نشست وزرای دفاع ائتلاف بین المللی به رهبری مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس و به ریاست وزارت خارجه این کشور برگزار خواهد شد.

این روزنامه افزود: قرار است وزرای دفاع ۱۴ کشور عضو ائتلاف از جمله اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا و ماریا دولورس کاسپدال، وزیر دفاع اسپانیا شرکت کنند.

به نوشته این روزنامه، محور گفتگوها در این نشست چالش‌های اصلی پیش روی ائتلاف ضد داعش در عراق و سوریه و “راه‌های مبارزه با تروریسم” است.

در همین راستا، سفارت انگلیس در روسیه اعلام کرد، مبلغی را به ارزش ۲.۳ میلیارد پوند (نزدیک به ۳ میلیارد دالر) برای حمایت از نهادهای امداد رسانی فعال در سوریه اختصاص می‌دهد.

طبق اعلام سفارت  انگلیس، این کمک‌ها به منزله واکنش لندن به بحران انسانی در سوریه است .این مبلغ به بیش از ۳۰ سازمان بشر دوستانه از جمله نهاد های وابسته به سازمان ملل و نهادهای بین المللی غیر مردمی و کمیته بین المللی صلیب سرخ اختصاص داده خواهد شد.

بر اساس این گزارش، این کمک‌ها برای پاسخگویی به نیازهای اساسی شهروندان سوری و پناهندگان سوری بکار گرفته خواهد شد.

علاوه بر این انگلیس ۴۶ میلیون پوند(نزدیک به ۵۸ میلیون دالر) از صندوق ویژه ممانعت از بحران‌ها برای ارائه کمک‌ها در خاورمیانه به منظور تقویت ثبات در منطقه اختصاص داده است.

این آخرین کنفرانس اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا به همراه اعضای اصلی ائتلاف ضد داعش حول محور برنامه‌ریزی جنگ‌های عراق و سوریه است؛ سوال اصلی این کنفرانس تاثیر ورود دولت جدید آمریکا بر آینده ائتلاف خواهد بود.

در این نشست جنرال جوزف وتل، رئیس فرماندهی مرکزی امریکا اخبار بروز و تحولات اخیر در خصوص مبارزات برای بازپس گیری موصل و رقه را مطرح می‌کند.

وتل به عنوان رئیس فرماندهی مرکزی امریکا افسر ارشد ناظر بر کمپین ضد داعش در سوریه و عراق محسوب می‌شود. مقامات دفاعی درنشست امروز لندن درباره انجام ا قدامات بیشتر برای آموزش و تجهیز نیروهای محلی عراق و سوریه از جمله پلیس و نیروهای محلی مذاکره خواهند کرد؛ نیروهایی که پس از ریشه کن شدن داعش در شهرهای موصل و رقه مسئول امنیت حفظ این دو شهر هستند.

اما پشت پرده این مذاکرات شک و تردید عمیقی در لندن، برلین و دیگر کشورهای عضو ائتلاف درباره آینده ائتلاف ضد داعش به دنبال روی کار آمدن دولت جدید امریکا وجود دارد.

دونالدترامپ، رئیس جمهور منتخب امریکا از رویکرد باراک  اوباما برای مبارزه با گروه داعش به عنوان رویکردی ضعیف و غیر موثر انتقاد کرده و گفته است که آمریکا به صورت کورکورانه و بدون اینکه هدف واقعی آنها را بداند از گروه‌های ضد داعش حمایت کرده است.

از جمله سوالاتی که کارتر نمی‌تواند به آنها پاسخ دهد این است که آیا ترامپ حمایت از مخالفان سوری تحت حمایت امریکا در سوریه را متوقف می‌کند؟ چه کسی در حال حاضر در شهر حلب بازنده شده است؟ اگر ترامپ دست به چنین کاری بزند آیا به نیروهای تحت رهبری سوریه می‌پیوندد؟ این اقدامات چه تاثیری بر حمایت علنی از ائتلاف ضد داعش در آلمان و دیگر کشورها خواهد داشت.

ائتلاف ضد داعش از اقدام نظامی  مستقیم علیه نیروهای اسد اجتناب کرده و در عوض بر حمایت از مخالفان سوری تمرکز کرده‌اند. انتظار می‌رود کارتر در این نشست به همتاهای خود نقش برجسته‌ ژنرال جیمز ماتیس، جانشین احتمالی‌اش را تاکید کند.

کارتر پنج کنفرانس دیگر حول محور مبارزه با داعش را با شرکای ائتلافی خود برگزار کرده است. نشست امروز لندن نخستین نشستی است که جنرال عثمان الغانمی ، رئیس ارتش عراق در آن حضور دارد.

دیگر کشورهای حاضر در این نشست شامل استرالیا، نیوزیلند، بلژیک، هلند، کانادا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس، نروژ، اسپانیا و ترکیه هستند.

مقامات در این نشست گزارشی را از جانب جنرال جوزف استرمن، معاون فرمانده فرماندهی عملیات ویژه امریکا درخصوص تلاشهای واشنگتن برای مختل کردن برنامه‌های داعش برای رهبری، حمایت و حملات در خارج از عراق و سوریه دریافت خواهند کرد.

کارتر در طول این سفر برون مرزی دوهفته‌ای در هر کشوری که توقف کرد با نیروهای امریکایی دیدار کرده و به آنها اطمینان داد که کمپین مقابله با داعش طبق برنامه در جریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *