نبود خدمات شهرنشینی هوای کابل را بیشتر آلوده می‌کند

غلام‌محمد ملکیار، سرپرست اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت که برای حمام‌های شهر کابل فیلترهای مد نظر گرفته شده تا دود حاصل از سوخت را  تصفیه کند، و اظهار داشت که نبود برق این طرح را با مشکل مواجه کرده است.

ملکیار در ادامه افزود که در حال حاضر، کابل از نظر آلودگی هوا نسبت به شهرهای اسلام‌آباد، کراچی و دهلی نو، در وضعیت بهتری قرار دارد؛ اما این شهر نهمین شهر آلوده‌ آسیا است.

در پی افزایش آلودگی هوا در کابل پارلمان روز شنبه غلام محمد ملکیار سرپرست اداره ملی حفاظت از محیط زیست را فراخوانده بود تا به این موضوع رسیدگی صورت بگیرد.

غلام‌محمد ملکیار در پاسخ به انتقاد نمایندگان مجلس گفت که این اداره، اقداماتی را در راستای کاهش آلودگی هوا و جلوگیری از آلودگی بیشتر انجام داده‌است.  اما اظهار داشت که این کار به هیچ وجه برای اداره حفاظت از محیط زیست قناعت بخش نیست.

ملکیار اظهار داشت که ما تا آلودگی هوا از ۱۵۰۰ به ۴۵۰ میلی مایکرون کاهش دادیم و در مورد طرح ها دیگر هم اظهار نظر کرده گفتند که ما هر طرح را که بخواهیم عملی کنیم باید به اقتصاد شهروندان کوچک‌ترین آسیب وارد نشود.

سرپرست اداره محیط زیست در مورد داش‌های خشت گفت که : اکنون بیشتر از ۳۰۰ داش خشت‌پزی در ساحه ده‌سبز فعالیت دارند که هر داش یک هکتار زمین کشاورزی را تخریب کرده و علاوه بر آن، مصارف آب این داش‌ها نیز بسیار زیاد است که زیان‌هایی را به محیط زیست می‎زنند.
ملکیار از قطع بی‌رویه درختان، تبدیل زمین‌های کشاورزی به ساحات تجاری و گدام و تردد بیش از حد وسایط نقلیه استهلاک‌شده، اظهار نگرانی کرد و گفت که این عوامل بیشترین تاثیر را روی تخریب محیط زیست و آلودگی هوا دارند.

این در حالیست که وزارت صحت عامه گزارش داده بود که سالانه بیش از ۳۰۰۰ نفر در کشور به دلیل آلودگی هوا جان ‌می‌دهند و هزاران تن دیگر به بیماری‌های تنفسی دچار می‌شوند.
همچنان آلودگی هوا عامل ۳۰ تا ۳۵ درصد بیماری‌ها در کشور خوانده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *