موافقتنامه ۳ جانبه تجارتی چابهار فردا در تهران امضا می شود

افغانستان-1دفتر سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که قرار است موافقتنامه سه جانبه تجارتی و ترانزیتی چابهار فردا دوشنبه (۳ جوزا) میان روسای جمهور افغانستان، ایران و هند در تهران به امضا برسد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، امضای موافقتنامه چابهار به تعقیب  تدویر دو نشست تخنیکی در شهر های تهران و دهلی بتاریخ ۲۱-۲۲ سپتمبر سال ۲۰۱۵ و ۱۱ اپریل سال ۲۰۱۶  به اشتراک هیات های امور اقتصادی، متخصصان حقوقی و کارشناسان تخنیکی هر سه کشور صورت می گیرد.

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری آمده اسشت که بندر چابهار یک منطقه‌ی آزاد تجارتی در ولایت سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران می باشد، موقعیت جغرافیایی این بندر اهمیت ویژه اقتصادی در سطح منطقه به آن بخشیده و دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای تخلیه و بارگیری کالاهای تجارتی محسوب می گردد.

براساس اعلامیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان هم اکنون موافقتنامه دوجانبه تجارتی و ترانزیتی در خصوص استفاده از بندر چابهار را با کشور جمهوری اسلامی ایران روی دست داشته که از چندین سال به اینسو مرعی الاجراء بوده و هر دو کشور از مزایای آن مستفید گردیده اند.

با افتتاح بندر چابهار، افغانستان گذرگاه انتقال اموال تجارتی برای کشورهای محاط به خشکه آسیای میانه می گردد که از این طریق افغانستان می تواند سالانه میلیون ها دالر را کمایی کند.

بندرچابهار و گذرگاه افغانستان به کشورهای آسیای میانه باعث خواهد شد که فرصت برای سرمایه گذاری هند بر روی زیربناهای ترانسپورتی افغانستان مهیا گردد. پروژه چابهار در پهلوی تسهیل تجارت بین افغانستان و هند می تواند کشور را به بازارهای جدید در خاور میانه ، اروپا و امریکا وصل نماید.

در اعلامیه تاکید شده که بندر چابهار مسیر بهتر و ارزان تر برای واردات و صادرات کالاها نسبت به بندر کراچی و بندر عباس میباشد. بندر چابهار در مقایسه به بندر عباس و بندر کراچی به ترتیب ۹۰ کیلومتر و ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیک تر و این فرصت را براى تاجران افغان فراهم مى نماید که نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر نمایند که بر بنیاد آن، هر کانتینر مال براى تاجران از ۵٠٠ – ١٠٠٠ دالر نازلتر تمام مى شود.

در ادامه اعلامیه افزوده شده است که نقل و انتقال کالاهای تجاری از طریق افغانستان به کشورهای آسیای میانه، زمینه کار را برای تعداد زیادی از هموطنان به شکل مستقیم و غیر مستقیم فراهم خواهد نمود.  بندر چابهار می تواند تاجران افغان را که همواره در انتقال اموال تجاری شان از بندر کراچی  پاکستان با مشکلات روبه رو بودند کمک نماید.