اسد ۲۳, ۱۳۹۹

مهاجرین مجاز افغانستان در ایران، از بیمه درمانی مستفید می شوند

voaوزارت داخله ایران میگوید که در طرح بیمه درمانی، مهاجریان افغانستان که مدرک مجاز دارند، شامل بوده از امتیازات آن برخوردار می شوند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر داخله ایران در حاشیه نشست هماهنگی طرح بیمه درمانی مهاجرین افغانستان در ایران، از شمولیت مهاجرین مجاز افغانستان در طرح بیمه درمانی خبر داد.

به گفته وی، پناهجویان افغانستان که به صورت مجاز وارد ایران می شوند؛ همانند شهروندان ایران بوده و می توانند در زمان نیاز از بیمه درمانی شان استفاده کنند.

رحمانی فضلی افزود که تصمیمات به گونه ای هدایت می شوند که انگیزه لازم برای حضور مجاز مهاجرین افغانستان در ایران فراهم شود.

وزیر داخله ایران درباره اجرای طرح بیمه درمانی مهاجرین افغانستان گفت: «ما در این خصوص با سازمان ملل همکاری می کنیم و از کمیساریای عالی پناهندگان نیز توقع داریم که سهم پرداختی خود را افزایش دهد.»

وزیر داخله ایران اظهار داشت که یکی از اهداف آنها در ساماندهی مهاجرین خارجی این است که تصمیمات به نحوی هدایت شوند تا مهاجرین افغانستان انگیزه حضور مجاز و قانونی را داشته باشند و به جای حضور غیرمجاز به صورت مجاز در ایران اقامت کنند.

بر اساس معلومات منبع، درحال حاضر تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی به صورت غیرمجاز در ایران حضور دارند که روزانه حدود دو هزار نفر به کشورهایشان بازگردانده می شوند؛ اما از راههای غیر قانونی مجددا به ایران باز می گردند و در این بازگشت دچار آسیب های زیادی می شوند.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه دولت ایران هیچگونه مسئولیتی در قبال مهاجرین غیرمجاز ندارد، افزود؛ کسانی را که به صورت مجاز وارد کشور می شوند و دارای گذرنامه و اقامت هستند همانند هموطنانشان می دانند و خدماتی که در اختیار شهروندان ایران است در اختیار آنها نیز قرار خواهد داشت.

به گفته وی، برای افرادی که به صورت غیرمجاز در ایران حضور دارند هیچ امتیازی در نظر گرفته نشده و هر کجا که با این افراد برخورد شود؛ آنها را به کشورشان باز خواهند گشتاند.

رحمانی فضلی از ایجاد تسهیلات لازم در مرزها برای اتباع افغانستان که به صورت مجاز وارد ایران می شوند و دچار مشکلات صحی می شوند، خبر داد.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ارزیابی از استانداران و فرمانداران و اینکه آیا ممکن است تغییر کنند گفت: همه دستگاه های اجرایی روزانه در حال ارزیابی مدیران خود هستند اما این موضوع که این ارزیابی ها موجب تغییر بشود یا خیر، باید بگویم قطعا این موضوع بستگی به نتایج دارد و اگر در موردی رضایتمندی وجود نداشته باشد این تغییر ایجاد خواهد شد اما در حال حاضر هیچ تغییری در دستور کار نیست.