مردم جاپان: حضور آمریکا را در کشور خود نمیخواهیم!

۲۴ حمل ۱۳۹۵

8f8a288d-c125-415a-b96b-0f6ec2163788ساكنان شهر اوكیناوا در اعتراض به حضور نظامی آمریكا در این منطقه بار دیگر به خیابان آمدند و خواستار تعطیلی پایگاه آمریکایی ها در این منطقه شدند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از ایرنا، دوازدهم اپریل مصادف با بیستمین سالگرد پیمانی است كه آمریكا و جاپان با هدف بازگرداندن این زمین ها و تحت كنترل قرار گرفتن آن توسط دولت توكیو، با یكدیگر امضا كردند.

به همین سبب معترضان امروز سه شنبه بار دیگر در مقابل این پایگاه جمع شده و با در دست داشتن نوشته ها و شعارهای اعتراضی خواستار آن شده اند كه این منطقه بار دیگر زیر نظر كشورشان اداره شود.

سال 1995 میلادی پس از آنكه یک زن محلی در اوكیناوا توسط سه سرباز آمریكایی مورد تجاوز قرار گرفت، دادگاه اعلام كرد كه به دلیل چنین اقدامات غیراخلاقی و مخاطره انگیز برای كشور و منطقه، زمین این پایگاه باید به جاپان بازگردانده شود.

این موضوع باعث شادمانی مردم اوكیناوا شد اما تجمع كنندگان می گویند این شادمانی دیری نپائید چرا كه اكنون طرفین در حال گفتگو و برنامه ریزی برای جابجایی پایگاه و كشاندن آن به داخل منطقه هستند.

تظاهركنندگان كه شمار آنها طبق گزارش «جاپان تودی» به دهها نفر می رسید شعار می دادند كه حصارها را پایین بكشید و «فوتنما» را به جاپان بازگردانید.

«فوتنما» نام پایگاه نظامی است كه نیروی هوایی آمریكا از سال ها قبل در اوكیناوا در اختیار گرفته و بسیاری از عملیات فرامرزی خود را از طریق همین پایگاه سازماندهی می كند.

بسیاری از مردم اوكیناوا از اینكه دولت جاپان در حال گفتگو با آمریكا برای انتقال این پایگاه به یک ناحیه دیگر است، ناخرسند هستند.

در سال های اخیر مردم اوكیناوا در سالگردها و به مناسبت های مختلف در مقابل این پایگاه تجمع كرده و خواستار پایان حضور نظامی آمریكا شده اند.

براساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته در این كشور، بیش از 70 درصد از ساكنان ‌اوكیناوا و مردم جاپان مخالف جابجایی پایگاه نیروهای آمریكا در این منطقه بوده و خواستار برچیدن كامل آن هستند.

آمریكا كنترل اوكیناوا را از پایان در جنگ جهانی دوم تا سال 1972 میلادی در اختیار داشته و این منطقه هنوز میزبان تعداد زیادی از نیروی 47 هزار نفری آمریكا در جاپان است.

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط منابع خبری متعدد حتی آسوشیتدپرس، پرسنل نظامی آمریكا در اوكیناوا طی سال های 2005 تا 2013 میلادی مرتكب بیش از 1000 مورد آزار جنسی در این كشور شده اند.

آمریکا،

اعتراض،

اقدامات،

اوکیناوا،

تجاوز،

شعار،

منطقه،

ناخرسند


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed