مراسم جشن نوروز در شهر مزار شریف به خوبی برگزار شد

015816055_40100مراسم جشن نوروز و آغا سال ۱۳۹۵ امروز یکشنبه (۱ حمل) با حضور مقامات عالی رتبه دولتی در روضه سخی منسوب به حضرت علی (ع) در شهرمزاری شریف در شمال کشور برگزاری شد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این مراسم با حضور دکتور «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی، «استاد عطا محمد نور» والی بلخ و شماری از مسئولان امنیتی و فرماهده قوای ناتو، علما روحانیون و هزاران تن از مردم افغانستان برگزارشد.

در این مراسم عطا محمد نور والی بلخ سال نو را به همه ای مردم افغانستان و جهان اسلام تبریک گفت.

وی افزود که در سال گذشته دشمنان تلاش کردند مردم را به خاک خون بکاشند و اما ۹۹ درصد از دسیسه های دشمن در ولایت بلخ خنثی شد.

تروریستان با حمله به کنسولگری هند و دادستانی ولایت مردم را به غم نشاند اما به آن هدفی که دنبال می شد، نرسیدند.

وی از مردم و مسئولان امنیتی در باره هماهنگی و همکاری با دولت سپاسگزاری کرد.

او همچنان با اشاره به کار صورت گرفته در قسمت ساخت و ساز جاده ها، مکاتب، ایجاد ساختمان های دولتی، ورزشگاه ها، انستیتوت ها گفت: در سالی که گذشت که پروژه های اقتصادی در ولایت بلخ خیلی مهم و ارزنده بوده است.

عطا محمد نور علاوه کرد دشمنان وارد شمال شده و مردم آماده مبارزه علیه دشمنان باشند و ما آماده صلح هستیم و مردم که مالک این کشور است حق دارند در جریان مذاکرات قرار گیرند.

شنیده می شود که جنگ های خونین را در پیش رو داریم و باید مردم آماده باشند و هر گونه معامله پشت پرده و پنهانی را نمی پذریم.

همچنین دکتور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در این مراسم، سال نو را به همه ای کافه ملت افغانستان تبریک گفت.

رئیس اجرایی افزود: نوروز یک اصل تاریخی در کشورمان است و امیدوارم که سال پیش رو یک سالی مملو از خوشی برای هموطنان باشد.

وی گفت: در یک سالی که گذشت ملت شاهد دستآورد ها و چالش های عمده امنیتی، مهاجرت جوانان به خارج از کشور بودند، دهها تن از نیروهای امنیتی در سال گذشته جام شهادت را نوشیدند، و گروه تروریستی داعش در گوشه گوشه ای از کشورها سر بلند کردند و مردم افغانستان نیز در مقابل آنان به مبارزه بلند شدند.

او افزود که که باید مردم از قهرمانی حضرت علی (ع) بیاموزند.

وی بااشاره ناامنی ها در ولایت بغلان گفت: با همت نیروهای امنیتی در این ولایت امنیت تامین شد و باید یک درس خوب از همبستگی مردم ولایت بلخ داشته باشیم.

آقای عبدالله گفت: صلح امر خداوند و خواست ملت افغانستان است و ما به ملت افغانستان اطمینان میدهم همانگونه در مبارزات و جبهات بودیم بازهم در کنار مردم خود خواهیم بود، تبصره های وجود دارد که حکومت وحدت ملی از هم می پاشد اما چنین نیست و این حکومت به درخواست مردم به میان آمده است.

در ادامه این مراسم جهنده مولای متقیان حضرت علی (ع) در صحن روضه مبارک به اهتزاز در آمد.