اسد ۱۵, ۱۳۹۹

مذاکرات نباید با ناامیدی آغاز شود

F8420C8C-F9D7-4246-8051-12414C1D4A6F_mw1024_s_nمردم و کارشناسان معتقد هستند که هرگونه مذاکره ای برای صلح، نباید با ناامیدی آغاز شود نیاز به زمان لازم دارد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، مذاکرات چهارجانبه صلح افغانستان دیروز با حضور نماینده گان افغانستان، پاکستان، امریکا و چین در اسلام آباد آغاز شده و قرار است دو دوم آن هفته آینده در کابل انجام شود.

این مذاکرات از ابتدا با خوش بینی های زیادی آغاز شد؛ اما به عقیده بسیاری از مردم این مذاکرات نتیجه لازم را به دنبال نداشت و هیچ راهی برای رسیدن به صلح وجود ندارد.

کاظم یکتن از باشنده گان شهر کابل در گفتگو با خاورمیانه اظهار داشت که پاکستان هیچ وقت صادق نبوده و در مذاکرات تازه نیز همکاری و تعهد لازم را ارائه نکرد.

به گفته وی، مشاور نخست وزیر پاکستان شرایط سختی را پیش کرده است که با خواست مردم افغانستان مخالف است.

در عین حال، کارشناسان مسایل سیاسی معتقد هستند که هر مذاکره ای برای رسیدن به نتیجه لازم، به وقت و زمان بیشتر نیاز دارد.

سید اسحاق گیلانی، کارشناس مسایل سیاسی به خبرگزاری خاورمیانه گفت که نمی توان به یک یا دو نشست چهارجانبه به دید نتیجه نگاه کرد.

به گفته وی، رسیدن به نتیجه لازم نیاز به وقت بیشتر دارد و باید دید که در نشست های دوم و سوم چه نتیجه ای به دست خواهد آمد.

گیلانی با اشاره به گفته های مقام های کابل و اسلام آباد و تعیین شرط های هرکدام از آنها، تصریح کرد که در ابتدای هر مذاکره ای، جانبین با یکدیگر چانه زنی می کنند تا خواسته های خود را به کرسی بشانند.

به باور منبع، همیشه دو طرف افغانستان و پاکستان بالاترین توجه در مذاکرات را برای خود می دانند؛ اما باید در نشست های بعدی معیارها در نظر گرفته شود.

این کارشناس تاکید کرد که نباید این گونه مذاکرات با ناامیدی آغاز شده و خواست های هر دو طرف چالشی در راه آن ایجاد کند.

گفتنی است که مذاکرات چهارجانبه به دنبال تعهدات اسلام آباد در نشست بین المللی قلب آسیا انجام می شود.