محقق به حمله کوچیها بر هزاره های بهسود واکنش نشان داد

۲۳ ثور ۱۳۹۸

معاون ریاست اجرائیه در واکنش به حمله کوچی ها با حمایت طالبان مسلح بر مردم هزاره در منطقه بهسود ولایت میدان وردک گفته است که اقدامات اخیر رئیس جمهور در قبال کوچی ها، تحریک آمیز بوده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، محمد محقق با نشر اعلامیه ای کشتار مردم بیگناه در منطقه بهسود از سوی کوچی و با حمایت طالبان را محکوم کرد.

متن اعلامیه به این شرح است:

بسمه تعالى

با كمال تأسف مطلع شدم كه بتاريخ ٢١ بر ٢٢ ثور ١٣٩٨ در ساعات نيمه شب افراد مسلح طالبان بحمايت عناصرى از كوچيها بر مناطق حصه دوم بهسود حمله غافلگيرانه نموده كه در اين حمله طبق گزارشهاى محلى تعداد ٧ تن از نيروهاى مردمى بشهادت رسيده و تعدادى هم زخمى شده اند و خسارات مادى نيز در پى داشته.

اينجانب ضمن اينكه اين حمله وحشيانه را محكوم نموده و براى شهداى حادثه رضوان الهى مسألت نموده و با خانواده هاى معظم شهداء اظهار همدردى مينمايم نكات آتى را بعنوان موارد قابل بحث ياد آورى مينمايم.

1ـ بحث منازعه كوچى و ده نشين كه بعنوان يك زخم ناسور سالها است دوام دارد و جناب آقاى اشرف غنى در جريان كمپاين رياست جمهورى وعده داده بود كه در صورت پيروزى از هجوم كوچى ها مسلح بمناطق مركزى هزاره نشين جلوگيرى ميكند، چرا نه تنها هيج اقدامى براى حل آن نكرده كه همان اقدامى را كه حكومت هاى قبلى انجام ميداد كه براى جلوگيرى از جنگ، سالانه در فصل بهار يك نيروى حايل در خط فاصل بين بهسود و دشت گوله، منطقه درگيرى مستقر مينمود، آن كار را هم انجام نداد.

2ـ اين درگيرى درست در زمانى واقع شد كه آقاى رييس جمهور غنى حدود يك هفته قبل در جلسه يى با بزرگان قوم كوچى بودجه دو میليارد افغانى را به آنان اختصاص داد و بطور تحريك آميز وعده داد كه علفچرها را براى بيست نسل براى كوچى ها حفظ ميكند، آيا اين اظهارات تحريك آميز جناب آقاى غنى بمعناى ترغيب آنان به يك جنگ بين القومى با هزاره ها بود؟

3ـ مسأله ديگر اينكه طالبان كه شعارشان جنگ عليه قواى خارجى و حكومت دست نشانده هست، تجاوزشان بالاى مردم بيدفاع بهسود در جهت مخالف اين شعار نيست وآيا طالبان جنگ قومى را به انتخاب خود ويا تحت فشار چى محافلى داخلى يا خارجى عليه مردم هزاره آغاز ميكند.

4ـ از دير زمان قرار بود كه بناء به درخواست مردم وپيشنهاد ولايت ميدان وردك يك قطعه نظامى محلى براى حصه دوم بهسود منظور و پرسونل آن از مردم بهسود اكمال گردد، آيا عدم منظورى آن و مسكوت ماندن آن از طرف حكومت و در نتيجه حمله مشترك طالبان و كوچى هاى مسلح عليه مردم بيدفاع بهسود بمعناى هماهنگى مشترك حكومت و طالبان براى سر كوب مردم بهسود نيست.

این در حالی است که دو شب پیش کوچی ها با حمایت کامل طالبان مسلح و با تجهیزات کامل بر مناطق هزاره نشین در دره کجاب بهسود حمله کرده و درگیری تا عصر دیروز ادامه داشت.

خبرهای مرتبط:

بهسود

کوچی ها

محمد محقق

هزاره


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.