مبارزه امریکا با کیست و با کدام هدف؟

۲۹ سنبله ۱۳۹۵

نظامیان امریکایی در یک سناریوی تکراری، نیروهایی را در افغانستان و سوریه مورد هدف قرار داد که خودش به آنها آموزش داده و در راه تعلیم آنها، هزینه هنگفتی مصرف کرده است.

روز گذشته نیروهای امریکایی در یک حمله هوایی، نظامیان افغانستان را در مربوطات ترینکوت، مرکز ولایت زابل هدف قرار داده و شماری از آنها کشته و زخمی شده است.

اين رويداد در منطقه څاگى شهر ترينکوت که در مسير شاهراه قندهار ـ زابل موقعيت دارد، صورت گرفت که در نتیجه آن، هشت تن از نظامیان افغانستان کشته شد.

نیروهای هوایی امریکا در این رویداد، دو بار پوسته نیروهای امنیتی افغانستان را مورد هدف قرار داده و جالب اینجاست که طالبان مسلح نیز گفته اند، هشت پولیس در حمله نظامیان امریکایی در زابل کشته شده است.

به مانند این رویداد که بی پیشینه نبوده است، در سوریه نیز اتفاق افتاده است و نظامیان امریکایی، بر مواضع نیروهای سوری حمله کرده اند.

گزارش ها می رساند که این حمله در همکاری با گروه تروریستی داعش صورت گرفته است.

نکته اینجاست که رئیس جمهور امریکا چندی پیش به نیروهای نظامی اش در افغانستان آزادی عمل بیشتر بر علیه گروه های تروریستی و مخالف دولت کابل داده بود و ادعا کرده بود که بر علیه مواضع داعش در تمام نقاط جهان خواهد رزمید.

اما رویدادهای روز گذشته، خلاف این ادعا را ثابت کرد و نشان داد که امریکا در حضور و فعالیت طالبان مسلح و گروه تروریستی داعش در افغانستان، اهداف مشخص و منافع شخصی ای را دنبال می کند.

بر اساس گزارش کانگرس امریکا، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان بیش از 40میلیارد دالر هزینه در بر داشته که از سوی امریکا پرداخت شده است.

حال سوال اینجاست که چطور امریکا حاضر است تا نتیجه زحماتش که همانا تجهیز نیروهای پولیس افغانستان است را خودش هدف قرار دهد؟ و اینکه چطور می شود ثمره کاری را با دست خود از بین ببری؟

در عین حال، اعمال و اقدام اخیر امریکا در افغانستان و سوریه این ذهنیت که گروه های تروریستی به مانند داعش و مخالفینی به مانند طالبان مسلح آله دست امریکا در خاورمیانه است تا باشد جای پای این کشور در این منطقه به بهانه مبارزه با آن مستحکم شود و از طریق مصارف هنگفت در کشورهایی که نیاز به آن مصارف دارند، جایگاهی برای خود ایجاد کنند.

امریکا اگر در حقیقت امر به دنبال نابودی گروه های تروریستی، افراطی و مخالف است، باید به دنبال راهکاری برای عملی شدن آن داشته باشند، نه اینکه با اقداماتی به مانند شب گذشته در شاهراه قندهار ـ ارزگان و یا سوریه، برخلاف ادعای خود را ثابت کرده و به وضوح خلاف برنامه های خود عمل کند.

اقدامات اینچنینی امریکا این موضوع را نیز می رساند که این کشور اهداف شخصی خود را بیشتر از عملکرد صادقانه به گفته هایش دنبال می کند و ریختن خون مردم بیگناه توسط دست ساخته هایش هیچ اهمیتی در برابر اهدافش ندارد.

به هر حال انتظار می رود که در پاسخ به این اقدام، گفته های جدید و واقع بینانه ای از سوی مقام های امریکایی شنیده شود و بازهم به دنبال «نخود سیاه» گشتن نباشد.

چون تا پیش از این همیشه گفته شده که در این رابطه اقدام می شود و بعد از مدت ها نتیجه مشخص به دست نمی آید، دقیقا به مانند بمباران شفاخانه داکتران بدون مرز در سال گذشته در ولایت کندز؛ در حالی که همگان این حمله را خلاف معیارها دانسته و جنایت می پندارند، مقام های امریکایی برخلاف آن ادعا می کنند که دشمن هدف قرار گرفته است.

در مورد حمله ارزگان نیز باید گفت که تنها چند ساعت بعد از حمله، مقام های افغانستان اعلام کرده اند که در محل حمله، هیچ دشمنی موجود نبوده است.

ارزگان

امریکا

پولیس افغانستان

داعش

طالبان مسلح


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.