ما پاکستان را به خاطر تمام مشکلات افغانستان ملامت نمی‌کنیم

۱۱ ثور ۱۳۹۶

رییس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان با بلندرتبه ترین هیئت پارلمانی پاکستان در با حضور داشت معاونان ریاست اجرایی و مقامات عالی رتبه دولتی امروز دوشنبه (11 ثور) در کابل دیدارکرد و گفت که ما پاکستان را به خاطر تمام مشکلات افغانستان ملامت نمی‌کنیم .

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، رییس اجرایی در این دیدار ابراز امیدواری کرد که این هیئت که از تمام جریان‌های سیاسی پاکستان نمایندگی می‌کند بتواند نقش سازنده و موثری در بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان ایفا نماید.

رییس اجرایی در ادامه صحبت‌های خویش گفت: بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی ما گام‌های جدیی برای بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان برداشتیم و آقای نوازشریف نیز گام‌های برای بهبود روابط برداشت.

وی افزود: نقطه مشترک میان افغانستان و پاکستان این است که نیازمند تغییر وضعیت موجود هستیم و خواهان بهبود روابط میان دو کشور. فرصت‌های زیادی را از دست داده‌ایم و نباید فرصت‌های بیشتر را از دست بدهیم.

رییس اجرایی با اشاره به حضور هند در افغانستان گفت: حضور هند در افغانستان به اساس روابط دوستانه و به اساس عرف و سنن بین‌المللی استوار است و این روابط نباید باعث نگرانی پاکستان گردد.

رییس اجرایی می گوید که تحریک طالبان پاکستان در مناطق طالبان فعالیت می‌کند و طالبان دشمن ما اند و ما به عنوان قربانی تروریزم به هیچ صورت از گروه‌های تروریستی حمایت نمی‌کنیم ما پاکستان را به خاطر تمام مشکلات افغانستان ملامت نمی‌کنیم ولی امنیت عمده ترین چالش افغانستان است و ما خواهان همکاری پاکستان در این زمینه هستیم.

رییس اجرایی برای اعتماد سازی میان دو کشور بر تماس مردم با مردم٬ سفرهای هیئت‌های پارلمانی٬ دید و بازدیدهای مسوولین امنیتی تاکید کرد و وعده سپرد که در یک وقت مناسب به پاکستان سفر می‌کند.

در همین حال “سردار ایاز صادق” رییس مجلس نمایندگان پاکستان نامه نخست وزیر پاکستان را به رییس اجرایی کشور تقدیم کرد و خواست حکومت و هیئت پاکستان را برای سفر رسمی رییس اجرایی کشور به پاکستان ارایه نمود.

ایاز صادق گفت: این عالی‌رتبه ترین هیئت رسمی پاکستان است که تاهنوز از افغانستان دیدن کرده‌ا‌ست و بدون استثنا و به نمایندگی از تمام جریان‌های سیاسی خواهان بهبود و گسترش روابط دوستانه میان دو کشور و مبارزه با تروریزم هستیم.

آقای صادق در ادامه صحبت‌های خویش علاوه کرد: با قلب و اراده قوی آمده‌ایم تا مشکلات میان دو کشور را در کوتاه‌ترین فرصت ممکن حل نماییم.

وی گفت: در بازگشت چشم‌دیدها٬ دیدگاه‌ها و برداشت‌های خویش را از طریق پارلمان با حکومت و مردم پاکستان مطرح می‌سازیم و از طریق کمیته ویژه بحث‌های مربوط به امنیت ملی دنبال می‌نماییم.

او تاکید کرد که یک افغانستان مستقل٬ مرفه٬ باثبات و خالی از حضور تروریزم به نفع پاکستان است و بدون صلح و ثبات و حاکمیت قانون در افغانستان نمی‌توان توقع صلح و ثبات در پاکستان را داشت.

رییس مجلس پاکستان براهمیت کارادور اقتصادی وصل شدن جنوب آسیا با آسیای میانه و روسیه از طریق افغانستان تاکیدکرد و گفت: برای بهبود روابط میان دو کشور نیازی به چسپیدن به گذشته نیست و نیازمند یک آغازنو با روی‌کرد نو است.

پاکستان

دیدار عبدالله

کابل

گفتگو

مبارزه با تروریزم

هیات مجلس


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.