ماجراجویی تل‌آویو در آستانه آزادی زبدانی

۵ سنبله ۱۳۹۴

165454_379شدت حملات اخیر رژیم صهیونیست علیه مواضع نیروهای مقاومت در جنوب سوریه كه از زمان آغاز بحران این كشور بی‌سابقه بوده است، در حالی صورت می‌گیرد كه رزمندگان حزب‌الله لبنان به همراه واحدهای ارتش سوریه در آستانه بازپس‌گیری شهر استراتژیك زبدانی هستند و تسلط مقاومت بر این شهر به منزله تهدید جدی برای تل‌آویو است، به همین دلیل تحلیلگران اقدام اخیر صهیونیست‌ها را تلاش برای تحت تأثیر گذاشتن معادلات میدانی در زبدانی عنوان كرده‌اند.

اواخر هفته گذشته جنگندهای رژیم صهیونیستی مواضعی را در جنوب سوریه هدف قرار دادند. مقامات این رژیم دلیل حملات خود را شلیك راكت از خاك سوریه به شمال سرزمین‌های اشغالی عنوان كردند. مقامات رژیم صهیونیستی دلیل حملات خود را واكنش به شلیك موشك از جنوب سوریه علیه جولان اشغالی بیان كرده‌اند، هرچند اظهارات آنها درباره اینكه چه كسی این موشك‌ها را شلیك كرده، متضاد است. منابع نظامی اسرائیلی بلافاصله گروه «جهاد اسلامی فلسطین» را مسئول این حملات عنوان كردند. این در حالی است كه «داود جهاد‌« سخنگوی جهاد اسلامی فلسطین به شدت مسئولیت این جنبش در پرتاب موشك به سمت اراضی اشغالی را تكذیب كرد.

مقامات صهیونیست سپس مدعی شدند یك گروه تحت فرماندهی ایران موشك‌ها را شلیك كرده است. به گزارش فارس، یك مقام ارشد وزارت جنگ رژیم صهیونیستی گفت: «این اتفاق به دستور «‌سعید ایزدی‌« رئیس بخش فلسطین نیروی قدس ایران صورت گرفته است. او دستور شلیك موشك را داده است. او همچنین در ارسال سلاح از سوریه به لبنان فعال است.» همچنین روزنامه صهیونیستی هاآرتص به نقل از یك نظامی اسرائیلی دولت بشار اسد را مسئول شلیك راكت‌ها توصیف كرد.

تلاش صهیونیست‌ها برای نشان دادن اینكه نیروهای مقاومت تحت حمایت ایران این موشك‌ها را شلیك كرده‌اند در حالی است كه نیروهای مقاومت در حال حاضر پایان دادن به جنگ داخلی سوریه و تأمین امنیت این كشور را در اولویت اول قرار داد‌‌ه‌اند و تحلیلگران باز كردن جبهه جدید را در شرایط فعلی منطقی نمی‌دانند. به همین دلیل ناظران معتقدند شلیك این موشك‌ها توسط گروه‌های سلفی تكفیری صورت گرفته است تا بهانه‌لازم برای اقدام نظامی مستقیم رژیم صهیونیستی فراهم شود.   هرچند این اولین بار نیست كه رژیم صهیونیستی به صورت مستقیم در خاك سوریه اقدام نظامی انجام می‌دهد اما پیش از این نیز ارتش اسرائیل برای كمك به عناصر جبهه النصره شاخه سوری القاعده حملاتی را در منطقه قنیطره انجام داده بود ولی حملات دو روز گذشته از زمان آغاز بحران سوریه در سال ٢٠١١ بی‌سابقه بوده است.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین دلیلی كه این رژیم تصمیم گرفته‌ است حملات را انجام دهد، به تحولات شهر استراتژیك زبدانی واقع در شمال غربی دمشق بر‌می‌گردد. نیروهای مقاومت با پیشتازی رزمندگان حزب‌الله از اواخر تیرماه عملیات بازپس‌گیری این شهر را آغاز كرده‌اند و از همان زمان زنگ خطر در تل‌آویو به صدا درآمد.

بخش جنوبی زبدانی در ٣٠ كیلومتری خط آتش‌بس تعیین شده توسط سازمان ملل در بلندی‌های جولان قرار دارد و به مثابه دروازه ورودی به قلمون و آزاد راه دمشق – بیروت و از آنجا به دامنه‌های جبل الشیخ و سپس قنیطره محسوب می‌شود. گفته می‌شود بخشی از اهداف احتمالی جنبش مقاومت اسلامی لبنان از عملیات زبدانی را پیشروی به سمت مزارع شبعا واقع در نزدیكی ولایت قنیطره سوریه عنوان كرده‌اند كه می‌تواند تأثیرات بزرگی در آینده داشته باشد.

در این صورت بخش اطلاعاتی ارتش رژیم صهیونیستی نه تنها مجبور است با فعالیت‌ها و تحركات نیروهای حزب‌الله در شمال سرزمین‌های اشغالی درگیر باشد بلكه مجبور است حضور جدی و فزاینده نیروهای مقاومت در بخش شرقی سرزمین‌های اشغالی را تحمل كند كه چالشی غیرقابل چشم پوشی برای صهیونیست‌ها محسوب می‌شود. این خطر برای صهیونیست‌ها وقتی بیشتر شد كه طی روز‌های اخیر نیروهای مقاومت بر اكثر مناطق این شهر مسلط شدند و حتی روز شنبه بعضی منابع خبری از بازپس‌گیری كامل این شهر توسط حزب‌الله و ارتش سوریه خبر دادند، به همین دلیل كارشناسان با اشاره به اهمیت زبدانی برای رژیم صهیونیستی و قطعی شدن شكست تروریست‌ها، معتقدند این حمله رژیم صهیونیستی برای روحیه دادن به تروریست‌ها در زبدانی صورت گرفته است.

«واصف عریقات‌» سرتیپ بازنشسته و كارشناس فلسطینی مسائل نظامی اعلام كرد، بازپس‌گیری «زبدانی» توسط ارتش سوریه از نظر نظامی برای اسرائیل این معنا را می‌دهد كه تل‌آویو سقوط كرده است. «تحسین الحلبی‌» كارشناس سوری امور اسرائیل در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق گفت: حمله ارتش اسرائیل به پایگاه‌های ارتش سوریه در واكنش به آنچه شلیك راكت از بلندی‌های جولان به سمت فلسطین اشغالی خوانده شده، پاسخی بزدلانه به پیروزی‌های مقاومت در سوریه است و تل‌آویو به دنبال حفظ روحیه تروریست‌ها در زبدانی است. در همین حال روز گذشته تصاویری ویدئویی از شورشیان سوریه منتشر شد كه هنگام حملات رژیم صهیونیستی علیه مواضع مقاومت خوشحالی كرده و شعار سر می‌دادند.

آماده‌باش حزب‌الله

در پی حملات اخیر رژیم صهیونیستی منابع آگاه از بالا بردن سطح آمادگی حزب‌الله لبنان برای رویارویی با نبرد احتمالی مشابه جنگ ٣٣ روزه خبر دادند. روزنامه «الرأی‌» كویت در خبری به نقل از منابع آگاه نوشت: حزب‌الله، سوریه تا لبنان را یك جبهه یكپارچه و جدا ناپذیر (در رویارویی با رژیم صهیونیستی) می‌داند، بنابراین به منظور مقابله با جنگ یا هر گونه سناریویی مشابه جنگ ٣٣ روزه، سطح آمادگی خود را به بالاترین سطح افزایش داد. این گزارش با اشاره به احتمال آماده شدن صهیونیست‌ها برای راه‌اندازی ماجراجویی جدید در خاورمیانه افزود: مقامات اسرائیلی مرحله بعد از توافق هسته‌ای را سرنوشت ساز می‌دانند و معتقدند ایران كه طی ٣٥ ساله گذشته در سایه تحریم و محاصره از جنبش‌های مقاومت حمایت كرده است، اكنون كه به یك كشور هسته‌ای و دارای توان مالی و نظامی قوی‌تر تبدیل شده‌ است، اوضاع چگونه خواهد شد؟ به ویژه اینكه روسیه اخیراً انبارهای (اسلحه) استراتژیك خود را به روی آن گشوده و در نتیجه حزب‌الله و جنبش‌های فلسطین بیش از هر زمان دیگری از آن استفاده خواهند كرد. این روزنامه با اشاره به ماجراجویی‌های پنج‌شنبه و جمعه گذشته صهیونیست‌ها علیه سوریه، تأكید كرد كه مخالفان سوریه در مناطقی كه اسرائیل در «قنیطره‌» و «خان ارنبه» هدف قرار داد، حضور دارند و نیروهای سوریه یا حزب‌الله هیچ مسئولیتی در قبال شلیك راكت از آن منطقه ندارند.

این روزنامه با اشاره به تهدیدات مقامات صهیونیست مبنی بر هدف قرار دادن جنبش جهاد اسلامی و سوریه، چنین اقداماتی را در راستای تشویق یهودیان امریكا به جلوگیری از موافقت كنگره با توافق هسته‌ای ارزیابی كرد

آستانه ،

تل‌آویو ،

زبدانی،

ماجراجویی ،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed