قاریان افغانستان در مسابقات بین المللی قرآن مالزیا

13115890_1173491106050141_896994775_nپنجاه و هشتمین دوره مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم مالزیا با حضور ده ها قاری از کشورهای مختلف از جمله افغانستان در مرکز تجارت جهانی پوترا شهر کوالالامپور گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این مسابقات شب گذشته افتتاح شده و در آیین گشایش آن، «جمیل خیر باهاروم» وزیر دفتر نخست وزیر و وزیر امور مذهبی مالزیا حضور داشت.

قاریانی از ۶۸ کشور در این مسابقات بین المللی قرآن به رقابت خواهند کرد و در بخش تلاوت چهارشنبه شب نماینده کشورمان به همراه قاریانی از فیلیپین، بنگله دیش و ایران تلاوت می ‌کند.

این مسابقات تا شنبه آینده در مرکز تجارت جهانی پوترا شهر کوالالامپور ادامه می یابد.

جمیل خیر باهاروم، وزیر دفتر نخست وزیر و وزیر امور مذهبی مالزیا با تاکید بر بررسی اعتبار هرگونه اطلاعات توسط مسلمانان جهان، خواستار ممانعت از انتشار مطالبی شد که تهمت و دشمنی محسوب می شوند.

وی تاکید کرد فناوری های نوین اگر مورد سوءاستفاده قرار گیرند هم اکنون می توانند پیامدهای عمده ای بوجود آورند و ارزشهای انسانی و احترام متقابل را به چالش بکشند.

پنجاه و هشتمین دوره مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم مالزیا از امروز (۱۴ثور) با شعار «وحدت، نبض تبادل ملی»، و با حضور ۶۸ نفر در این رقابت های چهار روزه متشکل از ۳۸ شرکت کننده در بخش قرائت و ۳۰ نفر در بخش حفظ برگزار می شود.

در مجموع ۱۷ داور از کشورهای مصر، مغرب، عربستان سعودی، قطر، لبنان، اردن، اندونزیا، برونئی، تایلند و مالزیا این مسابقات بین المللی را داوری می کنند تا قاریان برتر را انتخاب کنند.

جایزه نفر نخست این دوره از مسابقات در بخش قرائت مردان و زنان یک شمش طلا به ارزش ۱۸ هزار دالر و ۱۰ هزار دالر پول نقد است.

نفر دوم، ۷ هزار و ۷۰۰ دالر، نفر سوم پنج هزار و ۱۵۰ دالر دریافت کرده و در بخش حفظ نیز یک عدد شمش طلا به ارزش پنج هزار و ۱۵۰ دالر، نفر دوم سه هزار و ۸۵۰ دالر و نفر سوم هم دو هزار و ۶۰۰ دالر دریافت خواهند کرد.

Author