فرهنگیان غور: چغچران را به فیروزکوه تغییر نام دهید

مسئولان دولتی و فعالان مدنی در این ولایت گفته اند که مهمترین دلیل این اقدام، کم ارزش بودن نام “چغچران” میباشد که فاقد مفهومی معنوی و عقبه ی تاریخی است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور گفت: بحث و جدالها بر سر تغییر نام شهر چغچران به سفید کوه از حدود ده سال گذشته به این سو جریان دارد و با وجود تلاشها و موافقت فعالان فرهنگی و اداره ی محلی غور تا کنون این امر از سوی مقامات مرکزی اجرا نشده است.

به گفته وی شمار زیادی از مردم ولایت غور تاکید دارند که نام فیروز کوه به عنوان مرکز ولایت غور ثبت و معرفی شده تا پیشینه ی تاریخی این ولایت بیش از این به مردم افغانستان و جهان شناسانده شود.

او میافزاید که در حال حاضر مسئولان در غور همراه با فعالان مدنی و فرهنگیان، تلاش دارند که این امر ممکن شده و فیروز کوه نام مرکز این ولایت شود.

از سویی دیگر شماری از تاریخ نگاران و باستان شناسان محلی در ولایت غور میگویند: کسی نتوانسته تا کنون، سند تاریخی و معنای مشخصی از نام چغچران را به دست آورد.

به گفته غلام نبی ساقی، یکتن از تاریخ نویسان ولایت غور، سفیدکوه در قرنهای پنجم تا هشتم هجری، به عنوان پایتخت امپراطوری سلسله ی غوریان بوده و برای زنده نگه داشتن آثار و یادهای تاریخی، این نام میبایست جایگزین چغچران گردد.

او معتقد است که فرایندهای سیاسی در طول تاریخ باعث شده تا نام سفیدکوه تغییر پیدا کرده و نام های دیگری جایگزین شود که در آخرین مورد چغچران میباشد.

آقای ساقی معلاوه میکند: در این باره تا به حال تومارها و درخواستهای کتبی زیادی از سوی مردم و ادارات دولتی غور فراهم و به وزارت اطلاعات و فرهنگ ارسال شده اما این اقدامات با بی تفاوتی مسئولان وزارت اطلاعات و فرهنگ و اداره ی ارگانهای محل روبرو شده و این جدالهای همچنان ادامه دارد.

در برخی از کتب رسمی تاریخی افغانستان، چغچران را در گذشته به محلی میگفتند که به حیوانات اهلی، گیاهی به نام “چَغ” را میخوراندند و این نام بیشتر مترادف با “چراگاه” امروزی میباشد.

در این اسناد تاریخی آمده که در دهه ی ۵۰ قرن معاصر، ولایت غور به یک خشکسالی بی سابقه ای برخورد کرده و دامداران برای نجات دامهای خود به شهر چغچران امروزی رجوع کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *