فرمانده پولیس جوزجان: شواهدی برای حضور داعش در این ولایت وجود ندارد

خبرگزاری خاورمیانه

فرمانده پولیس ولایت جوزجان مدعی است که شواهدی مبنی بر حضور گروه تروریستی داعش در این ولایت وجود ندارد و برخی از گروه های استفاده جو برای کسب درآمد، خود را وابسته به داعش می دانند.

با آنکه در این اواخر گزارش هایی از حضور گروه تروریستی داعش و تحرکات نظامی این گروه در بخش هایی از ولایت های فاریاب، سرپل و جوزجان به نشر رسید و شماری از منازل در ولسوالی های قوش تپه و درزاب ولایت جوزجان به آتش کشیده شد و چندین باشنده این ولسوالی ها کشته شدند و مسوولان محلی این کار را به گروه داعش نسبت داده بودند؛ اما فرمانده پولیس جوزجان، حضور گروه تروریستی داعش را در این ولایت «معما» می ‌داند.

مل‌ پاسوال رحمت‌ الله ترکستانی در یک گفتگوی ویژه به خبرگزاری خاورمیانه گفت که گروه های فرصت‌ طلب، بخاطر گرفتن امکانات از حامیان شان؛ هر‌ از گاهی چهره بدل می ‌کنند.

به گفته وی، حضور داعش در این ولایت برای کسب درآمد به یک «معما» بدل شده و تا کنون شواهدی وجود ندارد که حضور این گروه تروریستی را (با آن مفکوره در سوریه) تائید کند؛ اما گروه های استفاده جو و مخالف دولت بخاطر بدست آوردن امکانات (از منابع تمویل داعش) خود را به این گروه شبیه سازی می‌ کنند.

با آنکه ترکستانی، از رقم دقیق گروه های مسلح مخالف دولت در این ولایت چیزی نگفت؛ اما تاکید کرد که به زودترین فرصت با راه اندازی یک عملیات، گروه های هراس افگن را در جوزجان نابود می‌ کنند.

وی تصریح کرد که نبودن مفکوره هراس افگنی در میان باشنده‌ گان ولایت جوزجان و عدم پشتیبانی مردم از این گروه ها یکی از دلایل اساسی است که تا کنون با وجود تلاش های زیاد، گروه ‌های هراس افگن موفق به وسیع سازی ساحه نفوذشان نشده اند.

فرمانده پولیس جوزجان می ‌گوید؛ هراس افگنان در تلاش اند تا از طریق شمال افغانستان به آسیای میانه راه بیابند، از این لحاظ در یکسال اخیر وضعیت در ولایت های شمالی به وخامت گراییده است.

آقای ترکستانی افزود که به جز از ولسوالی های قوش تیپه و درزاب که در همسایگی با بخش های نا آرام ولایات فاریاب و سرپل قرار دارند، دیگر ولسوالی های ولایت جوزجان امن است و اکنون تهدیدات بزرگ امنیتی وجود ندارند.

وی می گوید، حدود ده خانواده خارجی که شهروند ازبکستان هستند در ولسوالی های قوش تیپه و درزاب حضور دارند؛ ولی به زودترین فرصت هراس افگنان از این مناطق نیز پاکسازی می شوند.

به گفته مقام های امنیتی ولایت جوزجان؛ دو فرمانده هراس افگنان به نام های قاری حکمت و حزب الله در ولسوالی های قوش تیپه و درزاب گاه گاهی نماینده گی از گروه تروریستی داعش می کنند؛ اما فعالیت های شان را کنار طالبان مسلح انجام می دهند.

ولسوالی های قوش تیپه و درزاب در ۱۷۰ کیلومتری شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان واقع هستند و در این اواخر نزدیک به یکصد زن در این ولسوالی ها در مقابل هراس افگنانی که خانه های شان را ویران نموده و فرزندان شان را به گلوله بسته اند، سلاح برداشته اند.

محراب الدین ابراهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *