اسد ۱۴, ۱۳۹۹

فرمانده ناتو: حمله هوایی به شفاخانه کندوز کاملا تصادفی بود

5جنرال کمپبل، فرمانده عمومی قوای ناتو و نظامیان امریکایی در افغانستان گفت که حملات هوایی ناتو در ولایت کندوز به درخواست اترش افغانستان صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، آقای کمپبل در یک نشست خبری صریحا اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش امریکا در جهت حفاظت از جان غیرنظامیان، چندین موضع طالبان را هدف قرار داد؛ اما شفاخانه دکتران بدون مرد کاملا به طور تصادفی هدف قرار گرفت.

فرمانده نظامیان امریکایی در افغانستان مدعی شد در پی حمله طالبان و اشغال شهر کندوز ، نیروهای ارتش افغانستان از نیروهای ائتلاف درخواست پشتیبانی هوایی کردند.

وی گزارش های ابتدایی را مبنی بر اینکه نظامیان امریکا از سوی طالبان تهدید شده و درخواست پشتیبانی هوایی کرده بودند رد کرد و گفت: « از این حادثه متاسف شدیم و داریم بررسی می کنیم تا مطمئن شویم چنین حوادثی تکرار نخواهد شد.»

جان کمپبل بار دیگر مدعی شد ارتش امریکا به شدت مراقب است در میدان های نبرد به غیر نظامیان آسیب نرسد اما طالبان خود را در میان غیر نظامیان پنهان کرده و آنها را سپر بلا قرار می دهد.

وی همچنین تاکید کرد گزارش های ابتدایی مبنی بر این که نظامیان امریکایی در منطقه حضور داشتند و مستقیم از سوی طالبان تهدید شده بودند نادرست است و حمله هوایی در پاسخ به درخواست نیروهای ارتش افغانستان انجام شده است.

در همین حال یک هیاتی از سوی دولت افغانستان به ولایت کندوز و محل رویداد فرستاده شده و در حال تحقیق است.