اسد ۲۳, ۱۳۹۹

عربستان مجبور به پرداخت غرامت به قربانیان ۱۱ سپتامبر می شود

2a9d8bc3-a8e0-457c-bfc4-ad8e4f3c9639سنای آمریکا قانونی را تصویب کرد که نجات یافتگان و خانواده های حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ بتوانند خواستار پرداخت غرامت از دولت عربستان شوند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه به نقل از رویترز، “قانون عدالت علیه حامیان تروریسم” روز سه شنبه در سنای آمریکا به اتفاق آرا به تصویب رسید.

با توجه به تلاش وکلا برای اثبات دست داشتن عربستان در حملات یازده سپتامبر به مرکز تجارت جهانی و وزارت دفاع آمریکا، اگر این قانون از تصویب مجلس نمایندگان بگذرد و به امضای «باراک اوباما» برسد، امکان رسیدگی به دادخواست ها در دادگاه فدرال نیویارک فراهم می شود.

رسانه های غربی، به تازگی، اطلاعات جدیدی درباره دست داشتن برخی مسئولان دولتی بلند پایه عربستان در حوادث یازده سپتامبر و حمایت آنان از عاملان این حملات منتشر کردند.

روزنامه انگلیسی «گاردین» با انتشار دلایل غیر قابل انکاری درباره نقش مسئولان دولتی عربستان در حملات یازده سپتامبر، تاکید کرد که باید از هرگونه تساهلی در سیر تحقیقات مرتبط با این مساله خودداری شود.

گاردین به نقل از یکی از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا که درباره حوادث یازده سپتامبر تحقیق کرده است، نوشت: دلایل غیر قابل انکاری وجود دارد که نشان می دهد شماری از مسئولان سعودی شبکه ای برای حمایت از عاملان حملات تأسیس کردند.

این عضو کنگره، همچنین از دولت اوباما خواست تا به سرعت برای علنی کردن گزارش سری کنگره درباره ارتباط عربستان با این حملات وارد عمل شود.

دولت آمریکا تا کنون اجازه انتشار ۲۸ صفحه از گزارش کنگره درباره حملات یازده سپتامبر را که نقش عربستان در این حادثه را آشکار می کند، نداده است.