عربستان مانع پیشرفت راهکار سیاسی بحران سوریه می شود

سید حسن نصرالله فردا سخنرانی می کندسید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان از طرح سعودی برای نابودی مقاومت در لبنان خبر داد و گفت: عربستان در حل بحران‌های منطقه کارشکنی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، «سید حسن نصرالله»، شامگاه دوشنبه (۲ حمل) در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین گفت: «طرحی سعودی برای نابودی مقاومت در لبنان وجود دارد. عربستان مانع پیشرفت راهکار سیاسی بحران سوریه می‌شود و شبانه روز تلاش می‌کند توافق بین المللی با ایران اجرا نشود.»

وی با تاکید بر اینکه خود سوری‌ها باید درباره سرنوشت کشورشان تصمیم بگیرند افزود: «کسی که مانع هرگونه پیشرفت در راهکار سیاسی بحران سوریه می‌شود عربستان است که امور را پیچیده می کند و سقف شروط را بالا می‌برد.»

همچنین سید حسن نصرالله با اشاره به توان موشکی حزب الله گفت: «تجاوز اسرائیل، هزینه هنگفتی بر این رژیم تحمیل خواهد کرد. هزینه‌های جنگ از جمله هزینه‌های انسانی، معنوی و اقتصادی برای اسرائیل بسیار مهم است و مقاومت با آمادگی و موضع‌گیری خود به رژیم صهیونیستی نشان داده است که هرگونه جنگ علیه لبنان هزینه هنگفتی دارد.»

وی با اشاره به اینکه جنگ سال ۲۰۰۶ اسرائیل با حزب الله به درخواست امریکا و با هدف تغییر در خاورمیانه بوده است تاکید کرد: «بعید است اسرائیل در آینده نزدیک وارد جنگ شود. اسرائیل بدون موافقت امریکا وارد جنگ نمی‌شود.

سیدحسن نصرالله افزود: اسرائیل می‌داند که مقاومت موشک های فعالی در اختیار دارد که می‌تواند هر نقطه از سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار دهد.

سید حسن نصرالله افزود: «اگر اسرائیل زیرساخت‌های ما را هدف قرار دهد حق داریم هر هدفی را که موجب بازدارندگی دشمن شود هدف قرار دهیم. تهدیدات ما مبنی بر هدف قرار دادن انبارهای آمونیاک در حیفا اسرائیل را دچار سردرگمی و تشنج کرده است. لیست کاملی از کارخانه‌ها و مراکز اسرائیلی را با مختصات دقیق در اختیار داریم.»

دبیر کل حزب الله لبنان افزود اسرائیل شب و روز حریم هوایی لبنان را نقض می کند و سکوت در برابر این امر جایز نیست.

وی گفت: «تصمیم روسیه برای ورود به سوریه، غافلگیرکننده نبود بلکه ماهها در بالاترین سطوح بین ایران، روسیه و سوریه مورد بررسی قرار گرفته بود و ما نیز در جریان قرار داشتیم.»

وی تصریح کرد: «روسیه، ایران و رهبران سوریه خواستار حل سیاسی بحران سوریه هستند اما طرف دیگر با این امر مخالفت می‌کند. هدف آمریکا تغییر نظام سوریه و سیطره بر این کشور است تا به این ترتیب سوریه به کشوری دنباله رو تبدیل شود.»

وی با تاکید بر اینکه حزب الله خواستار گفتگو و ایجاد راهکارهای سیاسی در کل منطقه است افزود: «رژیم سعودی نه خواهان گفتگو با ایران است و نه حزب الله و نه سوریه. اقداماتی که رژیم سعودی در حال حاضر انجام می دهد در عصر جاهلی انجام نمی‌شد.»

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «بین حزب الله و رهبران مختلف جریان های سیاسی ایران رابطه محکم، دوستانه و قدیمی برقرار است. من با رئیس جمهور حسن روحانی پس از انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور دیدار کردم و دیدار خوب و سازنده‌ای بود که در جریان آن بر روابط قدیمی و استوار فیمابین تاکید شد.»

سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه ورود حزب الله به سوریه با هماهنگی کامل رهبران سوریه انجام گرفت تصریح کرد: «آنچه در شرایط کنونی در خصوص خروج ما از این کشور گفته می‌شود نادرست است و ما با حضور خود در سوریه هدفی را دنبال می کنیم.»

وی تاکید کرد: «ما در ممانعت از اینکه سوریه به دست داعش و النصره بیافتد سهیم هستیم و اگر سوریه به دست آنها بیافتد لبنان و سوریه هر دو زیان خواهند دید. سرنوشت ما و سوری‌ها یکی است.»