عربستان سعودی متهم به کشتار غیرنظامیان در یمن شد

۱۹ قوس ۱۳۹۵

دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، عربستان سعودی را به کشتار غیرنظامیان در یمن متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، این نهاد سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که ائتلاف سعودی از بمب های ساخت امریکایی برای حملات هوایی غیرقانونی در یمن استفاده کرده است.

براساس این گزارش، ائتلاف سعودی طی ماه های سپتامبر و اکتبر سال 2016 در یمن سه مورد حمله انجام داده که منجر به کشته شدن ده ها غیر نظامی شده است.

دیدبان حقوق بشر تاکید کرده است از سه حمله انجام شده در یمن در دو مورد آن از سلاح های ساخت امریکا از جمله بمب هایی استفاده کرده که عربستان آنها را چند ماه پس از آغاز درگیری ها در یمن از امریکا تحویل گرفته بود.

نهاد حقوق بشری افزود: این حملات نشان می دهد که ضروری است کشورهای خارجی تمامی معاملات فروش سلاح به عربستان را به تعلیق درآورند و دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز بازرسانی را به یمن جهت اجرای تحقیقات درباره تجاوزات ائتلاف سعودی در یمن اعزام نماید.

در این گزارش آمده است: بر اساس تحقیقات صورت گرفته از ابتدای حمله نظامی ائتلاف سعودی در مارچ 2015 ، بقایای سلاح های امریکایی در 23 منطقه ای که به صورت غیر قانونی هدف حمله قرار گرفته، پیدا شده است و بیش از 12 مورد آن بمب های خوشه‌ای ساخت امریکا استفاده شده است.

بر اساس این گزارش، تامین سلاح های عربستان از سوی امریکا باعث می شود که امریکا نیز شریک این کشور در تجاوزات ائتلاف سعودی در یمن قرار گیرد و گذشته از آن واشنگتن اطلاعاتی را در اختیار ائتلاف قرار داده و به تامین سوخت هواپیماها در جریان حملات هوایی کمک می کند.

در همین حال دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده است که در فاصله زمانی مارچ 2015 تا اکتبر 2016، دستکم 4125 غیرنظامی در یمن شهید و 7207 نفر نیز زخمی شده اند.

سلاح امریکایی

عربستان،

کشتار غیرنظامیان

متهم شدن

یمن


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.