عربستان دیگر هیچ متحدی در یمن ندارد

۲۴ ثور ۱۳۹۴

دكتر سالم حميد تحليل‌گر اماراتي طی مقاله‌اي در روزنامه الاتحاد در تحلیل آخرین وضعیت حزب اصلاح و اخوانی‌های یمن ناخواسته سلسله پیروزی‌های انصارالله را به رشته تحریر درآورده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، وی در این مقاله می‌گوید: “حزب تجمع اصلاح (اخوان يمن) قبل از جنگ نفوذ خود را در یمن از دست داده و تمام ساختار قيبله‌ايي که با استفاده از شيوخ آل‌احمر در قيبله حاشد و… ايجاد کرده بود از هم پاشيد. تشكيلات نظامي اين جريان با فرماندهي سرلشكر علي‌محسن نیز نابود شد.

سازمان اعتقادي تندرو سلفي اين جريان در حزب اصلاح كه مسئوليت آن بعهده عبدالحميد الزنداني بود، با تعطیلی «دانشگاه ايمان» و ديگر موسسات آموزشي وابسته كه تفكر اخواني افراطی نزديك به القاعده را ترويج مي‌كرد نيز بشدت تضعیف شد. چند هفته قبل تعدادي از رهبران اخوان توسط انصارالله دستگير شدند.

قطر یکی از حامیان اصلی اخوان در یمن بوده و كانال‌هاي ماهواره‌اي اخواني‌های يمن مانند «يمن‌سباب»، «سهيل»، «بلقيس» را تحت حمایت شبکه الجزیره قرار داده بود. تمام سرمایه گذاری‌هایش با شکست مواجه شده است.

بی‌مهری عربستان به السیسی و نزدیک شدن دیدگاه عربستان ترکیه و قطر در حمایت از گروه اخوان در مصر و یمن نویدبخش اراده این سه کشور برای احیاء اخوان در منطقه است ولی برای اینکار دیر شده و نتیجه‌ای نخواهد داشت.

عربستان دیگر در یمن متحدی نداشته برای رهایی از این خبر مرگ‌آور و چاره‌ای ندارد جز اینکه مدل عراق را تکرار کرده و داعشی جدید با سربازان اجاره‌ای در یمن ایجاد کند.”

تنها،

عربستان،

ناخواسته

وضعیت،

یمن،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed