عربستان برنامه هسته‌ای محرمانه دارد

شبکه ماهواره‌ای المنار لبنان وابسته به حزب الله اعلام کرد که عربستان سال‌هاست که با پاکستان در خصوص برنامه‌ هسته‌ای همکاری

شبکه ماهواره‌ای المنار لبنان وابسته به حزب الله اعلام کرد که عربستان سال‌هاست که با پاکستان در خصوص برنامه‌ هسته‌ای همکاری می‌کند و این برنامه‌ها به مراحل پیشرفته‌ای رسیده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه: به نقل از منابع فرانسوی برنامه‌ هسته‌ای عربستان به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است.

این شبکه افزود: در حالی که عربستان به صورت علنی و در مقابل رسانه‌های جهانی و افکار عمومی در خصوص ساختن رآکتورهای هسته‌ای مذاکره می‌کند این راز در مکانی دور از تمامی مکان‌های قراردادها و توافق‌های هسته‌ای نهفته است و عربستان به صورت محرمانه برای ساختن پایگاه‌ هسته‌ای علمی با پاکستان از چند سال قبل همکاری می‌کند.

منابع فرانسوی تصریح کردند: گروه‌هایی متشکل از صدها مهندس عربستانی به صورت محرمانه در رآکتور “کاهوتا” پاکستان که تاسیسات پژوهشی است آموزش می‌بینند.

منابع خاطرنشان کردند که غرب و آمریکا این مساله را می‌دانند و طرف پاکستانی همکاری خود را این گونه توجیه می‌کند که به پول عربستان برای توسعه برنامه‌ هسته‌ای خود و محافظت از آن و پرداخت حقوق کارمندان هسته‌ای نیاز دارد و تمام قراردادهایی که عربستان در این زمینه منعقد می‌کند به صورت نیرنگ و گمراه سازی صورت می‌گیرد.

آنها تصریح کردند: ریاض در انعقاد قراردادهای هسته‌ای با مسکو در تلاش است تا بیشتر از برنامه‌ هسته‌ای ایران و مراحل فنی و علمی که به آن رسیده است آگاه شود.

منابع افزودند که عربستانی‌ها بر این باور هستند که روسیه مسائل زیادی را در مورد پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای ایران می‌داند و آنها از طریق این قراردادها امیدوار هستند تا از طرف روسی اطلاعاتی را در این خصوص به دست آورند.

ظرف دو هفته گذشته، محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان به روسیه و فرانسه سفر کرد و قراردادهایی را منعقد کرد که شامل ساخت رآکتورهای هسته‌ای در عربستان می‌شود.