عربستان از آمریکا به قیمت ۷ میلیارد دالر مهمات هدایت شونده دقیق می خرد

عربستان سعودی به تازگی با خرید مهمات هدایت شونده دقیق از پیمانکاران دفاعی آمریکا به ارزش حدود هفت میلیارد دالر موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، برخی منابع آگاه اعلام کردند عربستان سعودی با خرید مهمات هدایت شونده دقیق از پیمانکاران دفاعی آمریکا به ارزش حدود هفت میلیارد دالر موافقت کرده است، قراردادی که برخی قانونگذاران آمریکایی ممکن است با آن مخالفت کنند زیرا مایل نیستند تسلیحات آمریکایی در کشتار غیرنظامیان در عملیات نظامی سعودی ها در یمن به کار گرفته شود.

با اینکه منابع از شرکت «ریتیون» و «بوئینگ» نام بردند اما هر دو شرکت از اظهار نظر در مورد فروش این تسلیحات به عربستان خودداری کرده اند.

این قرارداد بخشی از موافقتنامه ۱۱۰ میلیارد دالر فروش تسلیحات آمریکا به عربستان سعودی به شمار می رود که امضا آن با سفر (ماه می) دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی همزمان شد.

فروش تسلیحات به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو شورای همکاری همواره با کشمکش ها و بحث هایی در کنگره آمریکا روبرو بوده است زیرا فروش تسلیحات آمریکایی باید به تصویب کنگره این کشور برسد.

وزارت امور خارجه آمریکا هنوز رسما کنگره را از قرارداد مربوط به فروش مهمات هدایت شونده دقیق به عربستان سعودی مطلع نکرده است.

سازمان ملل متحد ماه مارچ اعلام کرد در حملات ائتلاف سعودی علیه یمن که از ماه مارچ سال ۲۰۱۵ آغاز شده حدود چهار هزار و ۸۰۰ غیر نظامی کشته شده اند.

گفتنی است شاهزاده خالد بن سلمان سفیر عربستان سعودی در آمریکا از اظهار نظر درباره فروش این مهمات هدایت شونده دقیق به کشورش خودداری کرد اما با انتشار بیانیه ای اعلام کرد عربستان سعودی موافقتنامه هایی را که در خلال سفر ترامپ به این کشور امضا شد پیگیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *