اسد ۱۴, ۱۳۹۹

عراق از فهرست ممنوعیت سفر به امریکا حذف شد

شبکه خبری ‘سی ان ان’ به نقل از یک مقام ارشد امریکایی اعلام کرد که کشور عراق از فهرست کشورهای ممنوع السفر به امریکا حذف شده است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، حذف کشور عراق از فهرست کشورهای اسلامی ممنوع السفر از سوی دونالدترامپ به امریکا، پس از تماس تلفنی ترامپ و ‘حیدر العبادی’ نخست وزیر عراق و گفت وگوی حضوری عبادی و ‘مایک پنس’ معاون ترامپ در مونیخ صورت گرفته است.

گفت وگوها با مذاکرات بین ‘رکس تیلرسون’ وزیر خارجه امریکا و اعضای دولت عراق درباره انجام اقدامات نظارتی که مانع خروج تروریست های مظنون از عراق و عزیمت آنها به امریکا شود، دنبال شد.

ترامپ در گفت وگو با العبادی قول داد، راه حلی برای نگرانی های وی درباره منع سفر شهروندان عراقی به امریکا پیدا خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، تیلرسون، ‘جیمز ماتیس’ وزیر دفاع و ‘اچ. آر. مک مستر’ به ترامپ توصیه کرده بودند که بنا به دلایل دیپلماتیک، مانند نقش عراق در مبارزه با داعش، نام این کشور را از فهرست کشورهای ممنوع السفر به امریکا حذف کند.

شبکه ‘سی ان ان’ افزود، ترامپ همچنین از سوی مقامات امنیت ملی که می گفتند، منع ورود عراقی ها به امریکا باعث از دست رفتن یکی از شرکای اصلی امریکا در جنگ با داعش می شود، تحت فشار قرار داشت.

فرمان اجرایی جدیدی که ترامپ دوشنبه هفته جاری امضا کرد، ورود اتباع ۶ کشور مسلمان ایران، سودان، سومالی، لیبی، یمن و سوریه را برای مدت ۹۰ روز به خاک امریکا منع می ‌کند.

در فرمان اجرایی جدید ترامپ، نام عراق که در فرمان قبلی آمده بود، حذف شده است.

این فرمان جدید فقط شامل حال روادیدهایی می شود که قرار است صادر شود و دارندگان کارت سبز (اقامت دائم) و کسانی که پیشتر روادید آمریکا را دریافت کردند، از آن مستثنی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *