طرح جدید اتحادیه اروپا در باره پناهجویان

۱۴ ثور ۱۳۹۵

494882_396بر اساس طرح جديد اتحاديه اروپا درباره اصلاح مقررات مربوط به پناهجويان در صورتی که کشورهای اروپایی از ميزباني پناهجويان خودداري کنند جريمه نقدی مي شوند.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، اتحادیه اروپا اعلام کرده است که براساس طرح جدید كشورهاي اروپايي كه از سهيم شدن در فشار ناشي از بحران مهاجرت خودداری كنند، ممكن است با جريمه مالی حدود 250 هزار پوند برای هر پناهجو مواجه شوند.

روزنامه انگليسي فايننشال تايمزنوشت: طرح جريمه مالي با اهداف تنبيهي يكي از بخش هاي جنجال برانگيز اصلاح مقررات دوبلين در رابطه با پناهندگان است كه كميسيون اروپا پيشنهاد آن را داده و قرار است روز چهارشنبه اعلام شود.

اين طرح يكي از مهمترين تلاش هاي هماهنگ اتحاديه اروپا براي نجات سازوكار پناهندگي است كه پارسال زير فشار هجوم ميليوني پناهجويان به اروپا تضعيف شد و اصول منطقه شنگن را كه سفر بدون رواديد را امكان پذير مي كند، به خطر انداخت.

در هفته هاي گذشته، هجوم پناهجويان به يونان در نتيجه تدابير كنترلي شديدتر در مرزهاي كشورهاي غرب بالكان و توافق اتحاديه اروپا با تركيه براي بازگرداندن پناهجويان از جزاير يوناني كاهش يافته است اما اتحاديه اروپا همچنان درباره تقويت مقررات پناهجويي از لحاظ سياسي دچار اختلاف نظر است.

طرح اصلاحات كميسيون اروپا ضمن تاييد اين محدوديت هاي سياسي، كاهش تدريجي مسووليت كشورهاي مرزي همچون يونان را در بحران های آتي هدف قرار مي دهد كه اين طرح در مرحله نخست از طريق سهيم شدن همه كشورهاي اروپايي بصورت خودكار در فشار ناشي از هجوم ناگهاني پناهجويان به يك كشور خاص اعمال خواهد شد.

اين طرح شامل بندي است كه به كشورهايي كه نگران مهاجرت هستند اجازه مي دهد در صورت خودداري از انجام مسووليت خود در اسكان دوباره پناهجويان براي يك دوره موقت، جريمه بپردازند.

همچنین پيش بينی شده است که كشورهاي شرق اروپا همچون لهستان و مجارستان ممكن است از طرح های جايگزين در پذيرش سهم خود در بحران پناهجويان استقبال كنند اما احتمالا با مبلغ جريمه هاي بالاي پيشنهاد شده موافق نخواهند بود.

بر اساس پيشنهاد كميسيون اروپا، لهستان بايد بخاطر خودداری از سهم تعيين شده اش در اسكان شش هزار و 200 نفر از پناهجويان ثبت نام شده در ايتاليا و يونان، حدود 1.5 ميليارد يورو پرداخت كند.

پيشنهاد كميسيون اروپا بر پايه طرح اضطراري اتحاديه اروپا براي اسكان دوباره 160 هزار پناهجو است كه از زمان توافق به دست آمده در سال گذشته، فقط يك درصد از عمليات توزيع پناهجويان انجام شده است.

آلمان، ايتاليا و يونان تاكنون طرح هاي اصلاحات تحقق نيافتنی را درباره مقررات دوبلين ارائه داده اند كه شامل امكان اخراج پناهجويان از كشورهاي شمالي اتحاديه اروپا همچون انگليس يا فنلاند به بنادر اولين كشوری است كه براي نخستن بار وارد آن شده اند.

در پيشنهاد كميسيون اروپا، مسووليت نخستين كشور كه در مقررات دوبلين نيز قيد شده است، مورد حمايت قرار مي گيرد. اين طرح مورد حمايت لندن، پاريس و برخي ديگر از كشورهايي قرار گرفته كه جزو كشورهاي مرزي نيستند زيرا امكان اخراج پناهجويان را براي آنها فراهم مي آورد.

اروپا،

اسکان،

ایتالیا،

پناهجویان،

توزیع،

جریمه،

خودداری،

دوبلین

لهستان،

مقررات،

یورو،

یونان،


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

Comment is not allowed