سرطان ۲۴, ۱۳۹۹

طالبان مسلح در تلاش سودجویی از معادن لاجورد در بدخشان

مقام های امنیتی در ولایت بدخشان می گویند، طالبان مسلح تلاش دارند تا از طریق بدست آوردن ساحات معادن لاجورد در ولسوالی کران و منجان، سودجویی کنند.

جنرال غلام سخی غفوری فرمانده پولیس ولایت بدخشان به خبرگزاری خاورمیانه گفت، در روزهای اخیر طالبان مسلح بیش از ده بار به هدف بدست آوردن ولسوالی کران و منجان، به این ولسوالی حمله کردند که این حملات با مقاومت نیروهای امنیتی عقب زده شده است.

فرمانده پولیس بدخشان می گوید، طالبان مسلح سخت در تلاش بدست آوردن ولسوالی کران و منجان بویژه ساحات معادن لاجورد آن هستند.

به گفته غفوری، در حملات اخیر این گروه که تا روز گذشته ادامه داشت، 4 تن بشمول یک شهروند خارجی کشته شده و حملات آنان عقب زده شده است.

در عین حال؛ وی می گوید، کار استخراج معادن لاجورد این ولسوالی متوقف است و آنان در تلاش دولتی سازی این معادن هستند و پیشنهادهایی را در این مورد به مقام های مرکزی فرستاده اند.

از سوی هم ضیاءالدین واثق عضو شورای ولایتی بدخشان به خبرگزاری خاورمیانه گفت، اگر حکومت افغانستان استخراج این معادن را قانونی بسازد و بگونه دوامدار و فنی کار استخراج آن آغاز شود، درآمد بزرگی نصیب دولت افغانستان خواهد شد.

وی می گوید، با آنکه استخراج لاجورد از این معادن از سوی حکومت متوقف شده؛ اما با آنهم شماری از افراد بگونه قاچاق دست به استخراج آن می زنند.

بر اساس معلومات فرمانده پولیس بدخشان، ولسوالی های وردوج و یمگان از بخش های نا آرام این ولایت است که طالبان مسلح کنترول این ولسوالی ها را در دست دارند و همواره حملات شان بالای بخش های دیگر این ولایت از این ولسوالی ها سازماندهی میشود.

فرمانده پولیس بدخشان می گوید، برنامه هایی را به هدف پاکسازی این ولسوالی ها از وجود طالبان مسلح روی دست گرفته اند.

پیش از این بارها تفنگداران غیرمسوول به هدف کنترول این معادن با هم درگیر شدند که شماری از افرادشان کشته و زخمی شده بودند.

محراب الدین ابراهیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *