صعود افغانستان در رده بندی فساد در جهان

۶ دلو ۱۳۹۵

در تازه ترین گزارش دیده بان بین المللی شفافیت، افغانستان بالاتر از هفت کشور جهان در زمینه فساد قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خاورمیانه، در این گزارش که امروز (6دلو) به نشر رسیده و مربوط به سال 2016 میلادی است، افغانستان در مکان 169 جهان قرار گرفته و دیگر به عنوان فاسدترین کشور جهان نیست.

بر اساس این گزارش، افغانستان 15 امتیاز کسب کرده و در میان 176 کشور جهان، بالاتر از لیبیا، سودان، یمن، سوریه، کوریای شمالی، سوادن جنوبی و سومالیا قرار دارد.

این در حالی است که در سال 2015، افغانستان همراه با سومالیا و کوریای شمالی در مکان 176 جهان قرار داشت.

در همین رابطه، هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در نشست خبری در کابل اظهار داشت که بررسی دقیق قراردادهای دولتی از سوی کمیسیون تدارکات، مبارزه جدی با فساد اداری از سوی حکومت و ایجاد مرکز عدلی و قضایی از جمله مواردی بوده که افغانستان از جایگاه سال 2015، بالاتر آمده است.

به گفته وی، دولت تلاش هایش در زمینه مبارزه با فساد اداری را بیشتر کرده و حسابدهی و ثبت دارایی مقام های عالی رتبه دولتی قبل و بعد از حضور در ارگان های دولتی، یکی از این راه ها است.

هرچند افغانستان دیگر فاسدترین کشور جهان نیست و دولت نیز ادعا دارد که تلاش در راه مبارزه با فساد را بیشتر کرده است؛ اما همچنان پرونده های برزگ فساد از جمله کابل بانک، بی سرنوشت باقی مانده و در زنده گی مردم نیز هیچ تغییری نیامده است.

در حالی که چندی پیش نیز گفته شده بود که سالانه نزدیک به سه میلیون افغانی در سطح مدیران متوسط و پایین رتبه، از سوی مردم رشوت داده می شود.

افغانستان

دیده بان بین المللی شفافیت

فساد


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.