صدها خانواده در کندز به صورت اجباری از منازل‌شان بیرون شدند

۹ جوزا ۱۳۹۶

صدها تن از باشنده‌گان حومه شهر کندز می‌گویند، طالبان مسلح آنان را به اجبار از منازل‌شان بیرون کرده و هشدار داده‌اند که تا پایان عملیات آنان به قریه‌شان بر نگردند.

این شهروندان که در فضای باز و گرم بندر امام‌صاحب رفته‌اند؛ می‌گویند، طالبان مسلح با بیرون کردن مردم از منازل‌شان، هشدار داده‌اند که به خانه‌های شان برنگردند؛ چون از خانه‌ها به عنوان سنگر در مقابل نظامیان افغان استفاده می‌شود.

عبدالسلام یک‌تن از این بیجا شده‌گان که با مواشی و اعضای خانواده‌اش در فضای باز بدون سرپناه بسر می‌برد به خبرگزاری خاورمیانه گفت :«تمام وسایل ما در خانه مانده اینجا آرد، برنج، روغن و خلاصه هیچ‌چیز برای خوردن نداریم، دولت هم تا حالی بر ما کمک نکرده؛ طفل‌های ما از ما نان طلب می‌کنند؛ اما پیسه نداریم که یک چیز خوردنی بخریم.»

در عین حال عبدالحق یک‌تن دیگر از باشنده‌گان قریه ملاسردار شهر کندز می‌گوید، نگرانی آنان اینست که مبادا حاصلات زراعتی‌شان که آماده جمع‌آوری است، آتش نگیرد چون که در سال‌های گذشته آنان تجربه تلخی از جنگ دارند.

در عین حال اعضای شورای ولایتی کندز می‌گویند، بی‌توجهی حکومت در قبال پاک‌سازی ساحات و کندی عملیات باعث شده است که شهروندان این ولایت آرامش نداشته باشند.

صفی‌الله امیری عضو شورای ولایتی کندز به خبرگزاری خاورمیانه گفت، با وجودی‌که چندین‌بار عملیات پاک‌سازی در بخش‌های مختلف شهر کندز راه‌اندازی شده؛ اما تا کنون این عملیات نتوانسته برای مردم آرامش بیاورد.

وی می‌گوید، هنوز طالبان مسلح در بخش‌های مهم و کلیدی این ولایت جابجا هستند.

از سویی هم، سیدمحمد دانش، سخنگوی والی کندز می‌گوید، طالبان مسلح خانواده‌های زیادی را از منازل‌شان بیرون کرده و خانه‌های آنان را برای خود سنگر ساخته‌اند.

دانش می‌گوید، پس از سروی این خانواده‌ها به زودترین فرصت برای آنان کمک‌های لازم توزیع می‌شود.

از جانب دیگر مقام‌های امنیتی در کندز، از ادامه عملیات مشترک تصفیوی نیروهای امنیتی در حومه‌های شهر کندز خبر می‌دهند.

محفوظ‌الله اکبری سخنگوی زون 808 سپین زر پولیس می‌گوید، در ادامه عملیات مشترک «پامیر» در ساحه تلوکه شهر کندز نزدیک به 10 قریه از وجود طالبان مسلح پاک‌سازی شده است.

طالبان مسلح تا حال در این رابطه اظهار نظر نکرده‌اند.

محراب‌الدین ابراهیمی

اجباری

سنگر

طالبان

کندز


دید گاه خود را بنویسید آدرس ایمیل و شماره در دید گاه نشر نخواهد شد

نام

ایمیل

دیدگاه


برای گزاشتن تصویر خودتان به سایت Gravatar مراجعه کنید.